banner2

Ev hanımlarına emeklilik müjdesi! Devletten 12 bin 804 TL prim desteği: SGK'ya dilekçe ile başvurmak yeterli

Ev hanımlarının yüzünü güldürecek müjde duyuruldu. Aile Koruma Kalkanı Programı kapsamında devlet; ev kadınınlarının emeklilik primlerinin 3'te 1'ini ödeyecek. Yani yılda 12 bin 804 TL destek yapmış olacak. Bu ödemeden yararlanmak için SGK'ya dilekçe ile başvurmak yeterli olacak. İşte detaylar...

Ekonomi 05.06.2023, 12:00
Abone ol
Ev hanımlarına emeklilik müjdesi! Devletten 12 bin 804 TL prim desteği: SGK'ya dilekçe ile başvurmak yeterli

Seçim süreci tamamlandı, gözler seçim öncesinde verilen vaatlere çevrildi. Bu alanda ifade edilen önemli vaatlerden biri de 'ev kadınlarına emeklilikte devlet desteği' idi. Bu vaadin hayata geçirilmesi sonrası halihazırda uygulanmakta olan isteğe bağlı sigortalılık primlerinin ev kadınları için üçte birinin devlet tarafından ödenmesi söz konusu olacak.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı bu vaadin düzenlemesi yürürlüğe girdikten sonra ev kadınları, SGK'ya dilekçeyle isteğe bağlı sigortalı başvurusunda bulunacak. Ev hanımları, isteğe bağlı sigortalı olmak için gerekli 2 bin 135 lirayı her ay ödeyerek emekli emeklilik sürecini başlatacak ve prim ödemeleri bittiğinde de emekli olacak. Ayrıca ev kadınlarının emekliliğinin Bağ-Kur prim indirimiyle de ilişkisi bulunuyor.

BAĞ-KUR İLE İLİŞKİSİ

Ekim 2008'de çıkan 5510 sayılı kanunla birlikte isteğe bağlı sigortalı olarak ödenen primler Bağ-Kur statüsünde sayılıyor. Bağ-Kur'lular ile SSK'lılar arasındaki prim farkı nedeniyle de kanunun çıktığı tarihten sonra isteğe bağlı sigortalı sayısında çok büyük azalma var. Ancak Bağ-Kur'lular için emeklilikte yeterli prim gün sayısının 9000 binden 7200'e indirilmesi söz konusu olursa, isteğe bağlı sigortalı sayısı da artacaktır. Ev kadınlarına yönelik düzenleme de yürürlüğe girerse hem ev kadınlarının emeklilik yolu açılacak hem de bu yol kısalacaktır.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!