banner2

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK MÜJDESİ: 5 ila 25 yıl evli olanlar yaşadı: Sigortanızı devlet karşılayacak! Çocuk sayısına göre ise emeklilik belirlenecek

Emekli olmak isteyen ev hanımlarını ilgilendiren açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'tan geldi. İşte, ev hanımlarına emeklilik düzenlemesi ile ilgili detaylar...

Ekonomi 22.05.2023, 22:47 23.05.2023, 02:11
Abone ol
EV HANIMLARINA EMEKLİLİK MÜJDESİ: 5 ila 25 yıl evli olanlar yaşadı: Sigortanızı devlet karşılayacak! Çocuk sayısına göre ise emeklilik belirlenecek

Ev hanımlarına emeklilik imkanı için araştırmalarını sürdürürken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, emekli olmak isteyen ev hanımları için hazırlıkları süren düzenleme hakkında bilgiler verdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, katıldığı bir canlı yayın programında ev kadınlarını sevindirecek müjdeleri açıkladı. 

Bakan Yanık ayrıca ev hanımlarına emeklilik düzenlemesi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Bakan Yanık’ın açıklamaları şu şekilde:

“Ev hanımlarının emeklilik meselesi bizim aile kurumlarının sosyal taraflarına ne kadar önem verdiğimizi gösteren bir tutum. Ev kadınlarının emekliliği konusunda şöyle bir düzenleme olacak.

Kendi ailesi için ürettiği ekonomik değerin de bir kamusal tarafı var. Dolayısıyla dedik ki 2'ncisi tabi daha önemlisi bizim hiçbir vatandaşımızı sosyal güvenlik sisteminin dışında tutumamak gibi bir gayemiz var. Her vatandaş sosyal güvence sahibi olsun. Bunların dışında kalan birkaç gruptan birisi ev kadınlarıydı.

3TE 1'İNİ DEVLET ÖDEYECEK

Diyoruz ki evet kendi evinde üretiyorsun ama bunun kamusal tarafı var. Biz de senin emekliliğini kolaylaştıralım. BES'e dahil olan kadınlarımızın sigorta primlerinin 3'te 1'ini devlet olarak biz ödeyeceğiz. Hem teşvik etmiş, hem kolaylaştırmış olacağız. Müracaatları aldık, rutin süreleri var. KPSS puan üstünlüğüne göre atamaları yapılacak, unvanlar belli, kadrolar belli, KPSS puan üstünlüğüne göre alacağımızı ifade etmiştik, müracaatları topladık, ataması önümüzdeki günlerde yapılır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!