banner2

Ev hanımlarına dilekçeli emeklilik: Hemen doldurun emekli olun! Devlet 12 bin lira maaş verecek

Ev hanımlarına yönelik devlet desteklerine her geçen gün yenileri ekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği müjdenin ardından ev hanımları desteğin detaylarını merak ediyor.

Ekonomi 23.05.2023, 22:18 23.05.2023, 23:12
Abone ol
Ev hanımlarına dilekçeli emeklilik: Hemen doldurun emekli olun! Devlet 12 bin lira maaş verecek

Ev hanımlarına emeklilik imkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan müjdenin ardından gündeme gelemeye başladı. Pek çok ev hanımı emekli olabilmek için açıklamanın detaylarını merak ederek araştırıyor. İşte ev hanımlarına emeklilik imkanının detayları...

Ev hanımlarına emeklilik sistemini hayata geçireceklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın bu açıklaması heyecana sebep oldu. Ev hanımları ve yakınları google üzerinde ev hanımları nasıl emekli olacak ve ev hanımlarının emeklilik şartları nelerdir sorularına yanıt aramaya başladı.

12 BİN 804 TL DESTEK SAĞALACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı emeklililek sisteminin isteğe bağlı sigorta primleriyle olacağı ifade ediliyor. Buna göre emeklilik yaşı kadınlarda anne olma ve çocuk sayısına göre daha aşağıya çekilecek. Kadınların isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte birini devlet öderken, yapılacak emeklilik düzenlemesiyle kadınlar daha az prim ödeyerek emeklilik hakkı elde etmiş olacaklar. 

Emekli olmak isteyen ev hanımları için devlet aylık 1067 TL prim desteği verilecek ve 3202 TL değil 2 bin 135 TL gibi bir bir primi tutarı tahsil edilecek. Bu sayede yıllık ev hanımlarına 12 bin 804 TL destek sağlanacak. 

Prim tutarları asgari ücret baz alınarak belirlenidiği için her asgari ücret zammında ev hanımlarına verilecek olan prim desteği ve ödeyecekleri prim artacak. Ev hanımları devletin belirleyeceği oran üzerinden prim desteği almayı uygulama hayata geçirilip devam ettikçe sürdürecekler. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!