banner2

'Ev fiyatlarını yüzde 50 düşürün, çimentoyu bedava verelim'

Ev fiyatlarının yükselmesinden sorumlu tutulan çimento sektörü müteahhitlere hodri meydan diyor: "Daire fiyatlarını yüzde 50 düşürsünler, biz çimentoyu bedava veririz!"

Ekonomi 16.09.2021, 14:25 16.09.2021, 15:03
Abone ol
'Ev fiyatlarını yüzde 50 düşürün, çimentoyu bedava verelim'

Konut fiyatlarının ani yükselişiyle gündeme gelen inşaat sektörü en çok artan maliyetlerden şikayetçi. Bazı müteahhitler ise ev fiyatlarının artmasına neden olan temel kalemler arasında çimento giderlerini gösteriyor. Bu iddiaya Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (TÜRKÇİMENTO) Başkanı Fatih Yücelik, sert tepki gösterdi. 

Dünyadaki en ucuz çimentonun Türkiye'de satıldığını dile getiren Yücelik, müteahhitlerin daire fiyatını yarı yarıya indirmesi halinde sektörün piyasaya çimentoyu bedava verebileceğini iddia etti. 

"Daire fiyatlarını yüzde 50 düşürsünler, biz çimentoyu bedava veririz" diyen Yücelik, konut yapım maliyetine çimento etkisinin çok düşük olduğunu kaydetti. 

150 metrekarelik bir evde çimento maliyetinin yüzde 3 olduğunu ifade eden Yücelik, kendilerinin çimentonun tonunu 35 dolarla dünyanın en ucuz rakamına sattıklarını söyleyerek ekledi: "Bize en yakın, 70 dolarla Çin satıyor. Biz iç pazara maliyetin altında satıyoruz. Çok üstümüze geliyorlar."

TÜRKÇİMENTO Başkanı Fatih Yücelik

AVRUPA'NIN EN BÜYÜĞÜYÜZ

Çimento üretiminde giderlerin arttığına işaret eden TÜRKÇİMENTO Başkanı, şunları söyledi: "Maliyet artışlarını takip edemez olduk. Kömür fiyatları her gün değişmekte. Geçen sene 40 dolar olan petrokok şu an 180 doların üzerine çıktı. 150 metrekare bir evi baz alırsak, bizim etkimiz 1,5 ve 2 milyon liralık dairede 7 bin lira. Biz bedelsiz de versek herhalde 1,5 milyon liralık daire, 1 milyon liraya inmez."

"Ülkemiz üretim kapasitesi bakımından dünyanın en büyük 5. ve Avrupa'nın ise en büyük çimento üreticisidir. Sektörümüz yaklaşık 115 milyon ton kapasiteye sahip. İç pazar ve ihracatımız yaklaşık 70 ila 80 milyon ton civarında. Geriye kalan 40 milyon tonluk açık bir kapasite var. Devletimiz yatırımlarını artırsa bile kapasitemiz Türkiye'nin her türlü ihtiyacını karşılar." 

Konut fiyatlarındaki hızlı artışa rağmen ocak-ağustos döneminde Türkiye'de toplam 801 bin 995 adet konut satıldı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!