Ev fiyatlarını yükselttikleri yetmiyormuş gibi bir de dolandırıcılığa başladılar! Emlakçıların akılalmaz tuzağı ortaya çıktı

Sözde emlakçıların yeni dolandırıcılığı ortaya çıktı. Ev kiralamak isteyen vatandaşlara farklı daireyi ucuz fiyata gösteren sözde emlakçılar, vatandaş ofise gelince kapora sözleşmesi imzalatıp borçlandırıyor.

Ekonomi 17.08.2022, 17:30
Ev fiyatlarını yükselttikleri yetmiyormuş gibi bir de dolandırıcılığa başladılar! Emlakçıların akılalmaz tuzağı ortaya çıktı

Emlakçılar fahiş fiyat oyununun ardından bu defa farklı resimle vatandaşı kandırıp ofise çağırarak alıcıya başka daireler içİn kapora imzalatıyor ve borçlandırıyor.

SİTELERDE LÜKS EVLER GÖSTERİLİYOR MÜŞTERİ GELDİĞİNDE UCUZ EVLERİ GÖSTERİLİYOR

Sözde emlak ofislerinin verdiği ilanlarda farklı adresteki lüks semt konutlarının fotoğraflarını ve adreslerini verip müşteri geldiğinde ise ucuz semti ve evleri gösterdiği de biliniyor. İnternet siteleri üzerinden kullanılan yöntemlere karşı ise emlak danışmanları vatandaşlara uyarılarda bulundu.

EMLAK DANIŞMANLARINDAN KRİTİK UYARI

Söz konusu durumla ilgili olarak ise bölgede uzun yıllardır çalıştığını ifade eden Gayrimenkul Danışmanı Kadir Özel, ev alacak vatandaşları uyararak şunları söyledi:

“Genelde ilan portallarının bazı tedbirler alması gerekir. Gayrimenkul’un analizini yaparak bölgedeki ilanların rayiç bedelleri vardır. Bu bedellerin çok çok altında ilan giren bir takım kendisini emlakçı olarak sıfatlandıran kişiler var. Artık bunlara emlakçı mı, inşaat firması mı, gayrimenkul yatırım ortaklığı mı diyeceksiniz? Böyle ilanların aslında asılsız ilanlar olduklarına ve genellikle örnek daire fotoğraflarını kullanarak ve film platosu gibi dairelerin fotoğraflarını çekerek insanları kandırmak amaçlı ilanlar koyuyorlar. Mal sahibi olarak tanıttıkları kişiler kesinlikle mal sahibi değiller. Kendi inşaat firmalarının bir tanesini mal sahibi olarak tanıtıyorlar. Daha sonra kaporanız yoksa size kaparo maiyetinde bir senet imzalatıyorlar. 30-40 bin lira civarındaki bu senetle insanları borçlandırıyorlar. Evin tapusunun fotokopisini almadan ve araştırmasını yapmadan kesinlikle sözleşme imzalamamalarını tavsiye ederiz” 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!