banner2

Ev almak isteyenler dikkat! 81 ilde konut seferberliği: Hedef kitle dar ve orta gelirli aileler...

Hükümet, özellikle yüksek konut fiyatlarıyla öne çıkan İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan dar gelirli vatandaşların ilk konut sahibi olma fırsatını artırmak için yoğun bir çaba sarf ediyor. Kamu bankaları aracılığıyla sunulacak düşük faizli kredi desteklerinin, Meclis'in Ekim ayında yeniden açılmasıyla birlikte hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu adımın, ilk ev sahibi olma hayali kuran birçok vatandaş için umut kaynağı olması bekleniyor.

Ekonomi 18.09.2023, 15:52 18.09.2023, 16:22
Abone ol
Ev almak isteyenler dikkat! 81 ilde konut seferberliği: Hedef kitle dar ve orta gelirli aileler...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 81 ildeki yerel yönetimlerle işbirliği yaparak konut arzını artırma amacını vurgularken, "Uygun maliyetlerle konut arzını artırmak durumundayız. Arsa üretme, kamu-özel iş birliği üzerinde ilgili kurumlarımız kafa yoruyorlar. Önümüzdeki dönemde konut arzının arttığını göreceğiz" dedi.

HEDEF KİTLE DAR VE ORTA GELİR GRUBU 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Orta Vadeli Program'ında dar gelirliye konut seferberliği başladı. 

Sabah'ta yer alan habere göre; hedef kitlesi dar ve orta gelir grubu aileler olup uygun ödeme koşulları ile kira öder gibi ev sahibi olmaya imkan tanınacak.

Kira ve konut fiyatlarındaki değişimleri göz önünde bulundurarak, pandemi sürecinde daralan konut arzının hızla artırılması ve depremin neden olduğu konut kayıplarının telafi edilmesi amacıyla yeni sosyal konut projeleri geliştirilerek düşük gelirli vatandaşların konut sahibi olma şansı artırılacak.

KONUT KREDİSİ DESTEĞİ BAŞLAYACAK 

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, ilk kez konut sahibi olmak isteyenler için uygun bir kredi sistemini geliştirme konusunda çalışmalarına devam ediyor. 

Kamunun sağladığı uygun koşullu konut kredileri, ilk defa konut sahibi olmak isteyenleri desteklemek amacıyla, belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında olan yeni başlayan projelere yönlendirilecek.

İlk kez konut sahibi olmayı teşvik etmek amacıyla daha etkili mekanizmalar devreye girecek. Örneğin, uzun vadeli bir konut kredisi (180 ay gibi düşünülüyor) uygulanarak, ilk ev sahibi olmak isteyenlere cazip faiz oranları (örneğin %1.20) sunulması gibi çeşitli kampanyalar değerlendiriliyor. 

Vergi ve kredilerle devletin destekleyici rolü güçlenecek.

İNŞAAT SEKTÖRÜ HEDEF ODAKLI ÇALIŞACAK 

Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında belirlenen yol haritasına göre, inşaat sektörü, afet etkilerini azaltmak ve sosyal konut talebini karşılamak amacıyla ülke genelinde dar ve orta gelirli bireyleri hedefleyen konut, işyeri ve arsa projelerine odaklanarak hayata geçirilecek.

SOSYAL KONUTLARDA ÖNCELİK 

Deprem bölgelerindeki vatandaşların, en kısa sürede kalıcı konutlara ve iş yerlerine ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla, maliyet etkin programlar kapsamında yerinde dönüşüm projeleri de dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar hayata geçirilecek.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması, riskli konutlarla ilgili sorunların giderilmesi ve şehirlerin afetlere dayanıklı ve daha sağlıklı hale getirilmesi amacıyla, Hazine'ye ait taşınmazlar rezerv alan ilan edilerek uygulayıcı kuruluşlara devredilecek.

Sosyal konut üretiminde afet riski yüksek olan bölgelere öncelik verilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!