Ev alıp satacaklara son şans! Ünlü ekonomist 'acil durum' diyerek duyurdu

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, Türkiye'de konut almakla ilgili vatandaşlara acil durum çağrısında bulundu.

Ekonomi 08.04.2022, 12:38
Ev alıp satacaklara son şans! Ünlü ekonomist 'acil durum' diyerek duyurdu

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, Türkiye'de konut alımıyla ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Memiş, vatandaşlara acil durum çağrısı yaptı.

'KONUT ALMAK İSTİYORSANIZ BİR AN ÖNCE ALIN'

Konut almanın zorlaşacağını söyleyen Memiş, ''Konut almak istiyorsanız bir an önce almalısınız. Türkiye göç alan bir ülke. Kitlesel göçler artmaya devam edecek. Nüfus artışı demek kiranın artması demek. Döviz vb artışlar da maliyete yansıyacak. Türkiye'nin genç nüfus oranı çok fazla, bu insanlar evlenecek, barınma ihtiyacı olacak, nasıl ev alacak? Bu konular gözden geçirilmeli. İpin ucunu koyuverdiğiniz zaten, bir sistem kuramadıktan sonra bu işler geçecek demekle maalesef geçmiyor. 10 yıl önce bir daire aldım, şimdi bu kadar diye karşılaştırın. Şu anki oturduğunuz dairenin fiyatının 3-4 katına çıkaran sadece dolar kuru değildir, başka problemler vardır'' şeklinde konuştu.

'SON 2 YILDA EV SATAN ARABA SATAN ZARAR ETTİ'

Memiş ayrıca ev almanın bir süre sonra hayal haline geleceğini belirtirken şöyle konuştu:

''Benim tezim şu, ev almak hayal olacak. Herkes 10 yıllık, 20 yıllık kira kontratlarıyla oturmak zorunda kalacak eğer bu rantın önüne geçilmezse. Dışarıdaki adamın gelip burada kural koymasına izin verilmemeli. Son 2 yıldır ev satan, araba satan zarar etti. Yatırım amaçlı ev alınır mı? 20 yıl önce dolar 1,25 lira seviyesinde, bugün 14,75 lira seviyesinde. Maliyet ne dolar? Bu kadar.''

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!