banner2

Euro kazanmak isteyenler için haber geldi! Almanya tam 2 milyon işçi alacak! Bu meslek gruplarındaysanız yaşadınız: Vize + çalışma izni çok kolay

Alman hükümetinin yabancı işçi alımına ilişkin yeni şartları belli oldu. Buna göre Türkiye’den binlerce kişi, kolay vize ve çalışma izniyle Almanya’ya gidebilir. İşte detaylar...

Ekonomi 30.03.2023, 12:00 30.03.2023, 12:17
Abone ol
Euro kazanmak isteyenler için haber geldi! Almanya tam 2 milyon işçi alacak! Bu meslek gruplarındaysanız yaşadınız: Vize + çalışma izni çok kolay

Almanya, 2030 yılına kadar giderek artacak olan işçi açığını kapatmak için yabancı işçilere kapıları açma kararıyla ilgili öenmli bir adım atarak durumu yasalaştırd. Hükümet bu konudaki işçi alımı ile ilgili yasa tasarısını hazırladı ve meclise sundu. Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan tasarıya göre “nitelikli işgücüne” vize ve çalışma hakkı kolaylığı tanınanarak alımlar yapılacak. 

ELEMAN AÇIĞINI KAPATMAYI HEDEFLİYOR 

Nitelikli İşçi Alımına İlişkin Yasa” başlığını taşıyan 29 Mart 2023 tarihli Bakanlar Kurulu yasa tasarısı öncelikli olarak 2022 yılında büyük oranda sıkıntısı çekilen yaklaşık 2 milyon “nitelikli ya da vasıfsız eleman” açığını kapatmayı hedefliyor.

1) YA İŞ YA EĞİTİM 

 Türkiye'de bir mesleği olan, o meslekte çalışan kişiler, benzer alanda Almanya'dan iş teklifi alırsa, iş bağlantısı kurarsa, bununla vize alıp gelebilecek. Aynı şekilde ilgilendiği alanda meslek eğitimi almak ve mesleğinde gelişmek isteyenler de, meslek eğitimi ve kalfalık yeri bulursa gelebilecek. Yani mesleki eğitim ve öğretim için rahatlıkla gelmek artık mümkün olacak.

2) EN AZ İKİ YILLIK DENEYİM 

Almanya'ya gelmek isteyen nitelikli işçi, bunu Türkiye'den aldığı sertifika (mezuniyet belgesi, ustalık- kalfalık belgesi, mesleki oda kaydı vs.) ile kanıtlayabilecek. En az iki yıllık iş tecrübesi aranacak.

3) GELİNEN ÜLKEDEKİ DİPLOMA YETERLİ 

Şimdiye kadar Almanya'da çalışmak isteyenlerden diploma denkliği isteniyordu. Artık buna gerek duyulmayacak. Gelinen ülkedeki diploma yetecek. Tek şart, eğer eğitim dışında çalışma için geliniyorsa, bir işyeri bulmuş olma ve maaş garantisi olacak.

4) ALMANYA'YA BAĞLI OLMAK ARTI PUAN DEMEK 

Her bireyin işe alımında puan sistemi uygulanacak. Almanca ve İngilizce bilinmesi artı puan olacak. Mesleki deneyim, başka bir artı puan ve Almanya ile bağı olmak bir başka artı puan sayılacak. Ayrıca kişinin yaşı ve işgücü potansiyeli de puan olarak ölçülecek. 1960'larda olduğu gibi, Türkiye'de sağlık testi ya da diş kontrolü yapılmayacak.

5) HAFTADA EN AZ 20 SAAT

Çalışmak isteyenler, gerekirse haftada 20 saatten az olmamak kaydıyla işyerinde denenebilecek. Bu deneme süresi iki hafta olacak. Deneme çalışması, özellikle yüksek talep gören meslekler için geçerli.

6) 8 AYLIK ÇALIŞMA İZNİ 

 Bazı durumlarda, çok fazla şart aranmaksızın 8 aylık çalışma izni verilecek. Ama en önemlisi bu kişiler sendikalı olacak, toplu sözleşme hakkı olacak ve ilk günden itibaren sosyal güvenlik primleri yatırılacak.

7) MESLEKTE UZMAN İSE YAŞ SORUN DEĞİL 

45 yaşını aşmış kişilerin geldikleri ülkelerdeki emeklilik haklarına bakılacak ve uzun süre prim ödemişlerse, bu artı puan olarak görülecek. Puanlama sistemine göre yüksek yaş, artı puan getirmese de, örneğin iyi dil bilme, aranan meslekte uzman olma halinde yüksek yaş sorun olmayacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!