banner2

Euro Bölgesi'nde ekonomik güven en düşük seviyede

Euro Bölgesi'nde ekonomik güven yüksek enflasyon ve enerji sıkıntılarının etkisiyle 2020'den beri en düşük seviyesine geriledi.

Ekonomi 29.09.2022, 14:13 29.09.2022, 16:08
Abone ol
Euro Bölgesi'nde ekonomik güven en düşük seviyede

Euro Bölgesi'nde 7. ayda da düşüşünü sürdüren ekonomik güven endeksi Eylül'de 93,7 ile Kasım 2020'den beri en düşük seviyeye geriledi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini endeksin 95 değerini alması yönündeydi.

EN BÜYÜK DÜŞÜŞ TÜKETİCİ GÜVENİNDE

Endekste hizmetten sanayiye kadar tüm kategorilerde düşüş görüldü. En büyük düşüş ise eksi 28,8 ile Tüketici Güveninde meydana geldi. Ekonomik güven kötüleşmesine rağmen Nisan 2020'deki düşük seviyelerin üzerinde kalmaya devam etti.

ENFLASYON BEKLENTİSİNDE ARTIŞ VAR

Enflasyon düşüşteki en büyük unsur olarak öne çıktı. Rusya'dan doğalgaz tedariğinin kesintiye uğraması da ekonomik güveni olumsuz etkiledi. Anket, tüketicinin enflasyon beklentilerinde yükseliş olduğunu gösterdi. 

Euro Bölgesi'nde yarın açıklanacak enflasyon verisi yakından takip edilecek. Para piyasalarında AMB'nin 27 Ekim'deki toplantısında yüksek enflasyonu dizginlemek için 75 baz puanlık artışlarını sürdürmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!