banner2

Ete her hafta 15 TL zam! Canlı yayında fiyatlardaki büyük oyunu açıkladı! Meğer kırmızı et bu yüzden pahalıymış

Son aylardaki et fiyatları üzerindeki manipülatif hareketler canlı yayında bir kez daha ifşa oldu. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, et fiyatları üzerinde oynanan oyunları anlattı. 

Ekonomi 28.03.2023, 12:06
Abone ol
Ete her hafta 15 TL zam! Canlı yayında fiyatlardaki büyük oyunu açıkladı! Meğer kırmızı et bu yüzden pahalıymış

Et ve Süt Kurumu ile Tarım Kredi Kooperatif marketler Ramazan ayı öncesinde işbirliği yapmış ve vatandaşı ucuz et ile buluşturmak için adım atmıştı. Ancak bugün ve öncesinde atılan tüm olumlu adımlara rağmen spekülatörler et fiyatlarına zam yapmaya devam ediyor. 

Bu zamlarla birlikte vatandaşın kırmızı ete ulaşması engelleniyor.

Ülke TV'de soruları yanıtlayan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, özellikle mart ayından bu yana yaşanan fiyat artışlarının arka planını anlattı.  Et spekülatörleri her hafta yaptıkları 15 TL fiyat artışıyla et fiyatlarını toplamda 225 TL'ye kadar yükselttiler.

Aydın Ağaoğlu'nun konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde:

"Şimdi bu millete layık olmak lazım…Birileri depremde kumbarasını açıp, birikmiş 35 lirasını depremzedeye gönderirken kimisi gıda fiyatları ile oynadı. İhtiyaç duyulan ürünlerle ilgili vurgun peşine düştüler. Tabii çoğunluk böyle değil ama bu azınlıkta fırsatçılara karşı da biz tedbirli olmalıyız. Şuan Ramazan ayındayız. Ramazan deyince akla ilk ne gelir; pide ve güllaç. Pide fiyatları geçtiğimiz yıl 330 gram Pide 6 lira iken 300 gram oldu. Fırıncılar Federasyonu başkanı Ali İbrahim Balcı ile yayındaydık. O geçen sene de 300 olduğunu söyledi ama ben notlarıma baktım 330 gramdı. Benim gördüğüm kadarıyla yüzde 80’nin üzerinde bir artış var. Fırıncılar, Ramazan ayı boyunca biraz kâr etmeden çalışsalar, 9 TL yapsalar...

Et fiyatları spekülatif olarak artırıldı. Bunun belgeleri bende mevcut. Her hafta 15 lira zam gele gele 100 lira olan karkas Aralık ayından bu yana 225 liraya yükseltildi. Vatandaş kıymayı 300 TL’den nasıl alacak?

Bu arada İstanbul'da ve Türkiye'de örgütü Türkiye Perakendeciler Derneği (PERDER) var. Derneğin İstanbul başkanı ile görüştüm. İstanbul’da 2100’ün üzerinde mağazaları var. Et ve Süt kurumu ile anlaşma yapıldı. Ramazan ayın kıymayı 190 TL’den 210 TL’den de kuşbaşını sabitlediler."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!