banner2

Erken emeklilikte hükümet müjdesi! Prim şartları değişti! 5 adımda EYT düzenlemesiyle emekli olunacak

EYT yasası Ocak ayı bitmeden TBMM tarafından Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçecek ve bu yasayla birlikte 2 milyondan fazla vatandaşa emeklilik yolu açılacak. Peki, prim neye göre ödenecek? SSK ve Bağ-Kur için prim şartları neler? İşte detaylar...

Ekonomi 24.01.2023, 12:13
Abone ol

Milyonların umut ve heyecanla beklediği EYT yasası için geri sayım başladı ve bu yeni yasayla birlikte 99 öncesi sigortası başlayanlarda yaş şartı tamamen kalktı. Peki, EYT ne zaman çıkacak? 5 adımda sıralandı...

EYT'YE 'KÖKTEN ÇÖZÜM'

5,3 milyon memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesi sonrası sözleşmeliye kadro ve EYT düzenlemesi öncelik gündem halini aldı. Sözleşmeli memurlara kadro düzenlemesi Meclis aşamasını tamamladı. Sıra EYT yasasına geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Kökten çözüm' talimatı sonrası AK Parti milletvekilleri ilgili Bakanlıklarla beraber hummalı bir çalışma gerçekleştiriyor.

5 ADIMDA YENİ DÜZENLEME

EYT düzenlemesi 5 adımda resmileşecek:

  • Kanun teklifi metinleri yazılacak
  • Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek
  • TBMM Genel Kurulu'nda oylanacak
  • Başkan Erdoğan'ın onayına sunulacak
  • Resmi Gazete'de yayımlanacak

EYT'LİLER DÜŞÜK MAAŞ MI ALACAK?

Son günlerde bazı medya kuruluşlarında 'EYT'liler düşük zam alacak' şeklinde haberler gerçeği yansıtmıyor. EYT'lilerin maaşları da her SGK'lı gibi hesaplanacak. Düzenlemeyi bir kenara koyacak olursak her ay yaklaşık 40 bin kişi emekli oluyor. Bu kişilerin maaşları nasıl hesaplanıyorsa EYT'lilerin de emekli maaşları öyle hesaplanacak.

SGK'nın maaş hesaplama robotu ile hesaplama yapanlar bu ekranın refah payını görmemesi nedeniyle kafaları karıştı. Bu durum bazı medya organları tarafından çarpıtıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!