Erken emeklilik bekleyenlere müjdeli haber geldi! SGK'nın duyurusu milyonları harekete geçirdi, 31 Aralık 2021 son tarih!

Erken emeklilik hakkında araştırma yapanlar yeni bilgiler elde edebiliyor. Son olarak toplu ödemeyle prim tamamlamada dikkat çeken detaylar ortaya çıktı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından normal şartlara göre sigorta başlangıç tarihi, sigortalılık süresi ve prim, yaş şartları emeklilik için dikkate alınıyor. Bazı durumlarda ise tüm şartları sağlamasına rağmen eksik primler nedeniyle emekli olmayanlara SGK alternatifler sunuyor. İşte toplu ödemeyle eksik primlerin tamamlanması uygulamasında detaylar.

Ekonomi 25.12.2021, 15:52 25.12.2021, 15:54
Abone ol
Erken emeklilik bekleyenlere müjdeli haber geldi! SGK'nın duyurusu milyonları harekete geçirdi, 31 Aralık 2021 son tarih!

TOPLU ÖDEMEYLE ERKEN EMEKLİLİK MÜMKÜN MÜ?

Türkiye'de yaşı dolduğu halde eksik primleri nedeniyle emekli olamayan çok sayıda vatandaş olduğu biliniyor. Bu kişiler için alternatif emeklilik uygulamaları ve borçlanma yöntemleri ile emeklilik fırsatı sunulmaktadır. Eksik primlerin tamamlanması için ayrıca bankalar tarafından çeşitli SGK emeklilik kredileri verilerek mevcut prim eksiklerinin kapanması sağlanıyor. Şayet tüm emeklilik şartlarını karşılamasına rağmen primleri eksik olan ve emeklilikten vaz geçenler toplu ödeme alarak yatırılan primlerini geri alabilirler.

Diğer yandan borçlanma yöntemleri kullanılarak emeklilik süresinin geri çekilmesi ve emekli olma hakkının elde edilmesi de sağlanmaktadır. SGK tarafından uygulanan her bir yöntem için farklı şartlar aranmaktadır. Bağ Kur ve SSK kapsamında çalışan milyonlarca emekli olmak için başvuracakları yöntemleri araştırmaya devam ediyor.

SGK BORÇLANMASIYLA 6 YIL ERKEN EMEKLİLİK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) toplu ve taksitli ödeme seçenekleri ile borçlanma yoluna giden vatandaşlar için erken emeklilik fırsatı sunuyor. Borçlanma yöntemi ile eksik primlerini tamamlamak isteyenler bu sayede 6 yıla kadar erken emeklilik hakkından yararlanabiliyorlar. Emeklilikte önemli bir detay olan borçlanma yöntemleri arasında özellikle kadın sigortalı çalışanlar için doğum borçlanması cazip fırsatlar sunuyor.

Doğum borçlanması ile 3 çocuğa kadar prim borçlarını toptan ödemek isteyenler, her çocuk için 2 yıl olmak üzere, 3 çocuk için toplamda 2160 gün prim kazanıyor. Bu sayede 6 yıl erken emeklilik mümkün oluyor.
Askerlik borçlanmasında ise 540 güne kadar prim kazanma fırsatı erkek sigortalılara sunulan ödeme yöntemleri arasında yer alıyor.

SGK tarafından benzer borçlanma uygulamaları arsında yurt dışı borçlanması, grev ve lokavta geçen süreler, seçim kanunu kapsamında görevinden istifa edenlerin geçirdikleri süreler ile birçok farklı nedene bağlı olarak borçlanma yoluna gidilebiliyor.

DÜŞÜK PRİM BORCU İÇİN SON FIRSAT

SGK borçlanma türlerinden herhangi birini kullanarak emeklilik fırsatı elde etmek isteyen vatandaşlar için 31 Aralık son tarih. Bu tarihten sonra yapılacak borçlanmalarda prim borçları yeni asgari cüret oranı üzerinden yapılacağı için prim borcu da artacak. Askerlik ve doğum borçlanmasının yanı sıra Bağ Kur ihya borçları da dahil olmak üzere birçok kalemde zamlı oranlar üzerinden hesaplama yapılacakBu tarihten sonra başvuranlar yeni hesaplamaya göre askerlik için 7 – 9 bin TL, doğum borçlanması için 11 – 33 bin TL arasında fark ödeyecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!