Yandex Metrica

Sitede Ara

Erken emekli olmak isteyenlere müjde! SGK'dan prim borcuna destek! 3600-5400 prim gün sayısı olanlar dikkat!

Erken emekli olmak isteyenlere müjde! SGK'dan prim borcuna destek! 3600-5400 prim gün sayısı olanlar dikkat!

Emekli olmak isteyen ancak prim gün sayılarında yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle Erken EMekli (EYT) olamayan vatandaşlar için sevindiren haberi SGK duyurdu. Erken emeklilikten yararlanmak isteyen vatandaşlara özel prim borcu olan vatandaşlara SGK toplu ödemeyle destek olacağını duyurdu.

Ekonomi

08.06.2024, 16:14

Milyonlarca emeklilik hayali kuran vatandaşlar çalışma hayatları boyunca ödedikleri prim gün sayılarına ilişkin yeni bir düzenleme yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nın sunduğu yeni fırsatlar kapsamında SGK'dan birikmiş olan prim borçlarına ilişkin yeni bir ödeme kolaylığı sağlanacak.

Altın yatırımcıları dikkat! Uzmanlar uyardı: O altını almayın! İşte altın fiyatlarındaki son durum Altın yatırımcıları dikkat! Uzmanlar uyardı: O altını almayın! İşte altın... Haberi Görüntüle

EMEKLİ OLMAK İSTENLER PRİMLERE DİKKAT

SSK'lı vatandaşların 5 bin ve 5 bin 975 prim gün sayısının olması gerekirken Bağ-Kur'lular ve memurlarda da kadınların 7 bin 200, erkeklerde ise 9 bin prim gün sayısını tamamlaması gerekmektedir. Ancak SSK ve Bağ-Kurlu vatandaşlar tamamlayamadıkları süre zarfında ise SSK'lılara 3 bin 600, Bağ-Kur'lulara ise 5 bin 400 gün kısmi imkan bulunuyor.  Emeklilik prim gün sayılarını tamamlayamayacak olan kişilerde ise toplu ödeme imkanı sunuluyor.  SGK toplam birikmiş primlerini toptan geri alma imkanı ile kullanabiliyor. 

Bakanlıktan iş arayanlara müjde! Başvurular başladı! Türkiye'de o meslek grupları binlerce elemen arıyor! Bakanlıktan iş arayanlara müjde! Başvurular başladı! Türkiye'de o meslek grupları... Haberi Görüntüle

TOPLU İADE İÇİN ŞARTLAR NELERDİR?

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşlar için toplu ödeme imkanında gerekli şartlar ise, kişinin kendi işini yürütüyor olması, emekli ayılığı bağlanma şartının sağlanamaması yer alıyor.

Emekli olamayan vatandaşlar ise prim gün ödemlerini almak için sosyal güvenlik merkezlerine giderek yada il müdürlüklerine yazılı talepte bulunarak ödemiş oldukları prim tutarına erişim sağlayabiliyor. 

İade edilen primler arasında, 4A'li SSK'lılar için 2008 öncesi işçi ve işveren priminin yatırılmış olması. 2008'den sonra yatırılan işçi primleri ise geri ödeme kapsamına dahil ediliyor. 

Bağ-Kurlulara tarih fark etmeksizin ödedikleri primler geri veriliyor.

Kısa vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası primleri de toptan ödeme yoluyla ödenebiliyor. 

 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Kübra BEYAZOĞLU

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading