banner2

Erdoğan’dan sevindiren asgari ücret ve EYT açıklaması! 'En önemlisi...' diyerek duyurdu

2023 asgari ücretinin belli olmasına 2 aydan az bir süre kaldı. Milyonlarca çalışan ve aileler asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan asgari ücret zammı ve EYT ile önemli açıklama geldi.

Ekonomi 02.11.2022, 23:39 03.11.2022, 00:28
Abone ol
Erdoğan’dan sevindiren asgari ücret ve EYT açıklaması!  'En önemlisi...' diyerek duyurdu

Asgari ücret 2023'te ne kadar zamlanacak? Milyonlarca vatandaş bu sorunun yanıtını arıyor. Kulislerdeki rakamlar 8 bin 500 lira ile 10 bin lira arasında değişiyor. İşverenler de işçiler de yapılacak zammı merak ediyor. Hükümetin yaptığı çalışmalar yakından takip edilirken son olarak heyecanlandıran açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2023 asgari ücret zammıyla ilgili yaptığı o açıklama;

Şu anda Vedat Bilgin ve ekibi çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalarla birlikte önümüzdeki ay ve yeni yıl bunların arka arkaya açıklandığı aylar olacak. Buralardaki ücret politikalarımızı da açıklayacağız. Bunlardan en önemlisi asgari ücretin tespiti çalışması olacak. Bu çalışmayla gerek sözleşmeliler gerek EYT'lilere ilişkin açıklamalar olacak. 2023 yılına bunları açıklayarak girmiş olacağız.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR ZAMLANMIŞTI?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonrasında 2022 yılı için asgari ücrete görülmemiş bir zam yapılarak maaşlarda yüzde 52 oranında artış sağlanmıştı. Yapılan zam sonrası asgari ücret 2022 yılı için net olarak 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak belirlenmişti. Ancak enflasyon rakamlarının yılın ilk 6 ayında yüzde 70’i aşmasıyla maaşlara ikinci bir zam yapılma ihtiyacı doğmuştu. Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücrete ikinci bir zam yapıldığını duyurdu. Böylece asgari ücret yüzde 30 artışla net 5 bin 500 liraya yükseldi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!