Yandex Metrica

Erdoğan müjdeyi verdi: Vatandaşlık maaşı ödemesi başlıyor! Gelir seviyesine göre ödeme… Kimler başvurabilecek, şartlar neler?

Erdoğan müjdeyi verdi: Vatandaşlık maaşı ödemesi başlıyor! Gelir seviyesine göre ödeme… Kimler başvurabilecek, şartlar neler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini verdiği vatandaşlık maaşı ile ilgili çalışmalar devam ederken seçimden sonra Aile Bazlı Vatandaşlık Maaşı uygulamasının hayata geçirilmesi bekleniyor.

Ekonomi

29.03.2024, 10:51

Vatandaşlık maaşı AK Parti'nin Seçim Beyannamesinde yer alan ve ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan bir sosyal yardım uygulamasıdır.  Peki, Vatandaşlık maaşı nedir, kimler alabilir? Vatandaşlık maaşı ne zaman verilecek?

Kurulacak olan fonla gelir seviyesi asgari hayat standardının altında hane kalmayacak şekilde destek ödemeleri sağlanacak. Bunun için, Gelir Tamamlayıcı Aile Destek Sistemi kurulacak ve bu çerçevede, Aile Bazlı Vatandaşlık Maaşı uygulaması ile pek çok vatandaşa destek ödemeleri yapılacak. 

3 çocuklu aileler için öyle bir paket hazırlandı ki! Ömür boyu emeklilik ve indirim fırtınası geliyor 3 çocuklu aileler için öyle bir paket hazırlandı ki! Ömür... Haberi Görüntüle

VATANDAŞLIK MAAŞI NEDİR VE KİMLER ALABİLİR?

Konuya ilişkin açıklama yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık vatandaşlık maaşı hakkında şu açıklamalara yer verdi:

"Kriterlerin önemli bir kısmı mevcut. Bütünleşik sosyal yardım sistemimiz BM ölçeğinde de iyi uygulama örneklerinden birisi kabul edildi. 28 kurum ve kuruluşun verilerinin doğrudan entegre olduğu, herhangi bir vatandaşımız 'Ben sosyal yardımlardan yararlanmak istiyorum' diye müracaat ettiğinde; 'Hanesinde kaç kişi var? Engelli var mı, yaşlı var mı? Çocuk var mı? Geliri olan kaç kişi var? Gelir miktarı ne kadar?' bütün bunları ölçtüğümüz bir sistemimiz var. Farklı durumları tespit edebilmemiz için haneleri ziyaret ettiğimiz, hem teknik anlamda vatandaşın gelir düzeyini tespit ettiğimiz süreç var. Koruyucu ve önleyici sosyal yardımların tespiti noktasında bu sürecimizi işleteceğiz. Aynı aileden birkaç kişi bu maaştan faydalanabilecek. Sosyal yardımlarımız hane temellidir."

TCMB'den yeni kararlar: Sıkı para politikası duruşunu destekleyici adımlar TCMB'den yeni kararlar: Sıkı para politikası duruşunu destekleyici adımlar Haberi Görüntüle

VATANDAŞLIK MAAŞI NE ZAMAN VE KİMLERE VERİLECEK?

Vatandaşlık maaşının kimlere ödeneceği ile ilgili açıklamada bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

"Aile Destek Programı'ndan elde ettiğimiz tecrübeler ile önümüzdeki dönemde de bu programı devam ettirmeyi arzu ediyoruz. Programımızı bir anlamda bütüncül bir çevreye dönüştürüp koruyucu ve önleyici sosyal yardımı da içine alacak şekilde bir vatandaşlık maaşına dönüştürme çalışmamız var. Bunu önümüzdeki süreçte inşallah tekrar kamuoyuyla paylaşacağız."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading