banner2

Erdoğan'ın talimatı sonrası harekete geçildi! Asgari ücrete ara zamda yeni müjde: 11 bin 50 TL'ye çıkacak

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren asgari ücret ara zammında müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu. Haziran ayında toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından 2023 temmuz ara zammı rakamı duyurulacak. Peki brüt-net asgari ücret ne kadar olacak? İşte ortaya çıkan o rakam...

Ekonomi 01.04.2023, 10:27
Abone ol
Erdoğan'ın talimatı sonrası harekete geçildi! Asgari ücrete ara zamda yeni müjde: 11 bin 50 TL'ye çıkacak

Emekli maaş zammı sonrası gözler asgari ücret ara zammına çevrildi. Milyonlarca kişinin beklediği müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlarken verdi. 

TEMMUZ ARA ZAMMI HAZİRAN AYINDA BELLİ OLACAK

Bununla birlikte Haziran ayında toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun alacağı karar sonrası rakam netleşmiş olacak. 

YILLIK ORANDA YÜZDE 90 ZAM YAPILMIŞ OLDU

Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in haberinde, normal şartlarda asgari ücret her yıl Aralık ayında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor ve bütün yıl uygulanıyor. Ancak geçtiğimiz yıl Ocak ayında belirlenen asgari ücret Haziranda toplanan komisyonca bir ara zam ile artırılmış ve net 5.500 TL'ye çıkartılmıştı. Yapılan zam oranı ise yüzde 30 olmuştu. Yıllık artışa bakıldığında ise yüzde 90'ın üzerinde bir asgari ücret zammı yapılmış oldu.

ARA ZAM NE KADAR OLACAK?

2023 yılında uygulanacak asgari ücret için de Aralık ayında toplanan komisyon yeni asgari ücreti brüt 10.008 TL, net olarak da 8.500 TL olarak duyurdu. Şimdi 2023 yılı için de bir ara zam gündeme gelmiş oldu.

YÜZDE 30'LUK ZAM OLURSA NET ASGARİ ÜCRET 11.050 TL OLUYOR

Ocak ve Şubat enflasyon rakamlarına bakıldığında oranlarda bir gerileme görülüyor. Alınan tedbirler ile enflasyonun daha da düşmesi bekleniyor. Buna göre 6 aylık enflasyonun yüzde 20 ile yüzde 30 arasında gerçekleşmesi de hesaplanabilir. Ancak önümüzdeki 4 aylık enflasyon bunda belirleyici olacak. Geçtiğimiz yıl yapılan yüzde 30'luk asgari ücret ara zammının bin benzeri gerçekleşirse brüt asgari ücret 13.010 TL'ye ulaşacak. Net asgari ücret ise 11.050 TL'ye kadar çıkmış olacak. Artış yüzde 20 olursa bu kez brüt asgari ücret 12.010 TL'ye net asgari ücret ise 10.200 TL'ye çıkacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!