Yandex Metrica

Engelli maaşı, evde bakım maaşı ve 65 yaş aylığı alanlar dikkat! Mayıs verileri açıklandı: Rakamlar sil baştan değişiyor

Engelli maaşı, evde bakım maaşı ve 65 yaş aylığı alanlar dikkat! Mayıs verileri açıklandı: Rakamlar sil baştan değişiyor

Sosyal devlet kapsamında vatandaşlarının yanında olmaya devam eden Türkiye, 65 yaş aylığı, engelli maaşı, evde bakım aylığı alanlara müjdeyi verdi. Temmuz ayında rakamlar sil baştan değişiyor. 6 aylık enflasyon rakamlarının baz alınacağı zam oranında Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs aylarının verileri güncellendi. Geriye sadece Haziran ayı verileri kaldı.

Ekonomi

03.06.2024, 10:44

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı, engeli maaşı alanlara müjdeyi verdi. 6 aylık enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte rakamlar sil baştan değişecek. TÜİK 5 aylık enflasyon rakamlarını belirlerdi. Peki mevcut rakamlara göre maaşlara ne kadar zam gelecek?

Mayıs ayı enflasyon verilerinin de açıklanmasıyla birlikte sosyal destek ödemelerine ışık tutacak memur maaşlarına 17.38 zam netlik kazandı. Son veri ile yüzde 20 zama kesin gözü ile bakılıyor. Peki 65 yaş aylığı, engelli maaşı, evde bakım aylığı alan vatandaşlar Temmuzda ne kadar zam alacak?

Türkiye sosyal devlet kapsamında vatandaşlarının yanında olmaya devam ediyor. Son olarak bakanlık Aile Bakanlığı 65 yaş aylığı, evde bakım parası ve engelli aylıklarında zam yapılması kararı aldı.

Kiracıları isyan ettiren liste: Ev sahiplerinin istekleri ağızları açıkta bıraktı Kiracıları isyan ettiren liste: Ev sahiplerinin istekleri ağızları açıkta bıraktı Haberi Görüntüle

SOSYAL DESTEK ÖDEMELERİNE ZAM GELİYOR

Ocak ayında 65 yaş aylığı için belirlenen rakam 3 bin 504 TL olurken, bu rakamın  %20 artışla 4.206 TL'ye yükselecek.

Evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ya da engelli vatandaşlara bakan yakınlarına sağlanan evde bakım maaşı, yılın ilk 6 aylık dönemi için 7.608 TL olarak ödeniyordu. Temmuz ayında yüzde 20 zam gelmesi durumunda yeni evde bakım maaşı 9131 tl olacak.

Engelli aylığı: Temmuz ayında memur maaş kat sayısında yüzde 20 artış olması durumunda yüzde 40 69 arası engelli olanlara 3.357 TL, yüzde 70 ve üstü engelli olanlara ise 5.036 TL maaş verilmeye başlanacak.

Kronik hastalığı olanlara verilen yardımlar: Devlet tarafından kronik hastalığı olan ve çalışamayacak durumda olan kişilere de yardım veriliyor. Tüberküloz ve SSPE hastalarına verilen yardımlar mevcut durumda 7608 TL olarak ödeniyor. Temmuz ayında yüzde 20’lik artışı olması durumunda bu yardımlar da 9131 TL olacak.

SED ödemesi: Okula giden çocuğu olan ailelere verilen SED ödemesi de temmuz ayında artacak yardımlar arasında yer alıyor. Temmuz ayında memur maaş kat sayısına yüzde 20 artış yapılırsa okul öncesi çocuklara verilen SED yardımı 4.337 TL, ilköğretim öğrencisi çocuklara verilen SED yardımı 6506 TL, ortaöğretimde okuyan çocuklara verilen SED yardımı 6.940 TL ve yükseköğretimde okuyan çocuklara verilen SED yardımı ise 7807 TL olacak.

1 milyar dolarlık yatırım yapmışlardı! Çin devi BYD Manisa'ya geldi: Kelebek etkisi bekleniyor 1 milyar dolarlık yatırım yapmışlardı! Çin devi BYD Manisa'ya geldi:... Haberi Görüntüle

SOSYAL DESTEK YARDIMLARINA NASIL BAŞVURULUR?

Ailedeki tüm bireylerin kimlik fotokopisi

Ebeveyn adına düzenlenmiş ikametgâh

Ailede engelli varsa engelli raporu

Ailedeki bireylerin sağlık sorunlarına dair rapor/belge

Ailede çalışabilecek durumda olup iş bulamadığı için çalışmayan bireyin bulunması durumunda iş aradığına dair İş-Kur İş Arayan kayıt belgesi

Çalışan kişilerin iş yeri telefon numarası ve adresi

Gelir Beyan Formu

Çocukların güncel öğrenci belgeleri

Kira sözleşmesi fotokopisi

İş göremezlik raporu

Ebeveyne ait Ziraat Bankası hesap cüzdanı

Habere Tepki Ver

1

0

1

1

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading