banner2

Enflasyon frenlenmek için kredi kartlarına yeni düzenleme geldi! Perşembe günü değişecek: Kredi kartınızda borcunuz varsa aman dikkat edin!

Ekonomide yüksek enflasyonu frenleyebilmek için öncelikle olarak kredi kartları ile yapılan rekor harcamayı azaltmak için kredi kartlarıyla ilgili yeni bir karar alındı. Bu doğrultuda perşembe gününden itibaren kredi kartı faiz oranlarının değişecek.

Ekonomi 19.09.2023, 12:06
Abone ol
Enflasyon frenlenmek için kredi kartlarına yeni düzenleme geldi! Perşembe günü değişecek: Kredi kartınızda borcunuz varsa aman dikkat edin!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in önlem getireceklerinin sinyalini verdiği kredi kartlarında taksitlere yönelik bir değişiklik yapılması piyasanın en üzerinde durduğu konularda ilk sırada yer alıyor. 

TAKSİTLİ KREDİ BORÇ TUTARLARI 572.5 MİLYARI GEÇTİ 

Bireysel toplam 924.7 milyar liralık kredi kartı bakiyesinin 422 milyar lirası taksitli kredi kartı borcundan oluşurken, kurumsal kredi kartları bakiyesi olan 346.3 milyar liranın 150.4 milyar lirası taksitli kredi kartı borcu olarak öne çıkıyor.Toplam taksitli kredi kartı borçları ise 572.5 milyar lira ile yarım trilyonun üzerinde bulunuyor.

 POLİTİKA FAİZİ ARTIŞIYLA KART FAİZLERİ ARTTI

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yeni ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası Haziran toplantısından bu yana politika faizinde artış gerçekleştiriyor. Yüzde 8,5 olan politika faizi üç ayda yüzde 25’e çıkarıldı.Politika faiz oranlarındaki bu değişim bankaların kredi kartı işlemlerinde uygulayabilecekleri azami faiz oranının hesaplanmasında kullanılan referans faiz oranının da yükselmesine neden oldu.

KREDİ KARTI FAİZ ORANLARI DEĞİŞECEK 

Referans faiz oranı politika faizi artışı öncesinde yüzde 0,81 seviyesinde ve kredi kartı işlemlerinde azami faiz oranı yüzde 1,36 iken, Eylül itibariyle referans faiz oranı yüzde 2,26'ya, kredi kartı işlemlerindeki azami faiz oranı da yüzde 2,81'e yükseldi.Bu hafta Perşembe günü gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu toplantısında da beklenti faizin 500 baz puan artması yönünde. Bu artış da yine kredi kartı faiz oranlarının artmasına neden olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!