banner2

Enerjide tam bağımsızlık! Uzman isim açıkladı: İşte Türkiye'nin 572 yıllık doğalgaz rezervi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fitilini ateşlediği enerjide tam bağımsızlık ilkesi Karadeniz'de doğalgaz Doğu'da petrol olarak meyvelerini vermeye devam ediyor. Tüm bunların yanı sıra emekli albay Eray Güçlüer'den gelen iddia ise iştahları kabarttı. Güçlüer, Türkiye'nin 572 yıllık doğalgaz rezervinin bulabileceği bilgisini paylaştı.

Ekonomi 05.09.2023, 12:17 05.09.2023, 13:01
Abone ol
Enerjide tam bağımsızlık! Uzman isim açıkladı: İşte Türkiye'nin 572 yıllık doğalgaz rezervi

Katıltığı canlı yayın programında açıklamalarda bulunan emekli albay Eray Güçlüer, "Hem ABD'lilerin hem de Shell'in yayımladığı raporları var. Şunu söylüyorlar. Doğu Akdeniz'de yani bizim kendi kıta sahanlığımızda toplam 3,45 trilyon doğalgaz, 1,7 milyar varil petrol olduğu raporları yayımlandı. Bu raporlar araştırmalara dayalıdır." dedi.

572 YILLIK REZERV

"Bizim kendi kıta sahanlığımızda 3 trilyon metreküp doğalgaz olduğu ifade ediliyor." diyen Güçlüer, " Hatta bizim ülkemizde yapılan çalışmalar sonucunda, burada bulunacak olan doğalgazın 572 yıllık ihtiyacımızı karşılayacak düzeyde olduğu belirtiliyor. Bunu ben afaki söylemiyorum. Eğer çıkarırsak gerçekten çok önemli şeyler olacak." ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden emekli albay, "Finike ile Akseki-1 kuyusu arasında 100 km mesafe var. Akseki ile KKTC arasında 80 km mesafe var. Bahsedilen alan işte bizim kıta sahanlığımız içerisinde yer alan bölge. Yani burada önemli rezerv olduğu düşünülüyor." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!