banner2

En erken kaç yaşında emekli olurum? EYT hesaplaması nasıl yapılır? Prim yılına göre yaş tablosu hesapları

Emeklilik tarihini erkene çekmek isteyenler Sosyal Güvenlik Kurumu kurallarını inceliyor. İnternette 'Erken emekli nasıl olunur? Erken emeklilik şartları ne?' araması yapılıyor. Peki erken emekli nasıl olunur? Erken emeklilik şartları ne?

Ekonomi 16.03.2022, 16:25 20.07.2022, 12:50
Abone ol
En erken kaç yaşında emekli olurum? EYT hesaplaması nasıl yapılır? Prim yılına göre yaş tablosu hesapları

Binlerce çalışanın hayali olan emeklilik araştırılıyor. 'Erken emekli nasıl olunur? Erken emeklilik şartları ne?' araştırması yapanlar soluğu internet başında alıyor. Peki erken emekli nasıl olunur? Erken emeklilik şartları ne?

ERKEN EMEKLİ NASIL OLUNUR?

Erken emekli olmak isteyenler konu ile ilgili detayları inceliyor. Emeklilik kriterleri içinde sayılmakta olan sigorta başlangıç tarihi, emeklilik zamanını ve miktarını olumlu veya olumsuz etkileyebilecek en önemli değişken olarak karşımıza çıkmakta. Vatandaşların 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesindeki tarihlerde ilk kez Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilerek çalışma hayatına başlaması durumunda daha avantajlı oldukları herkes tarafından bilinen bir gerçektir. 1999 senesi ve öncesinde ilk kez sigortalandırılanlar emeklilik yasasında yapılan güncellemelerle oldukça büyük bir fırsat yakalamış oluyor.

EĞER SGK GİRİŞİNİZ 1999'DAN ÖNCEYSE NE OLUYOR?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çerçevesinde 2000 senesinde getirilen güncellemeler çerçevesinde sigorta başlangıcı 1999 öncesinde ve sonrasında olanlar şeklinde farklı, değişik bölümlere ayrılmıştır. Bu ayrılmanın temel sebebi ise 1999 tarihi ve öncesinde sigortalı olanların emeklilik konusunda diğer senelerde sigortalandırılanlara göre daha avantajlı konumda olmasıdır. Buna göre 1999 tarihi ve öncesinde Sosyal Güvenlik Kurumuna tescil edilenler, erken emeklilik ve maaş miktarı konusunda çok daha avantajlı durumdadır.

Ayrıca 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesinde sigortalı olarak çalışma hayatına girenler yaş engeline takılmadan erken şekilde rahatça emekli olabiliyor. Erken emeklilik konusunda kişilere 3600 prim günü ve 15 yıllık hizmet süresi şartlarını tamamlamaları halinde de hak kazanıyorlar. 1999 tarihi ve öncesinde ilk kez sigortalandırılanların emekli maaşlarının oranları 2000 senesinde sigortaları başlayanlarla kıyaslandığında daha çoktur.

SGK GİRİŞİ 1999 TARİHİ VE ÖNCESİ OLANLARIN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında 1999 tarihi ve öncesinde sigorta başlangıcı yapılanların emekli olabilmesi için gerekli olan bazı kurallar belirlenmiştir. Sigorta başlangıç tarihinin 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesine ait olması ilk kuraldır. Ayrıca staj başlangıcı, sigorta başlangıç tarihi kapsamında incelenmemektedir. 1999 tarihi ve öncesinde sigortalandırılan vatandaşlar 3600 günlük prim ödemesi ve 15 yıllık hizmet süresi şartlarını doldurmalıdır. Sigortalı vatandaşların uzun veya kısa vadeli prim ödemeleri 4A, 4B ve 4C sigortalılık statüsünde olarak yatırılmalıdır. Yine ayrıca kişilerin SGK'ya borcunun da olmaması lazım.

SGK GİRİŞİ 1999 TARİHİ VE ÖNCESİ OLANLAR NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALACAK?

Oldukça şanslı konumda olan 1999 tarihi ve öncesinde sigorta başlangıcı olan kişilerin emeklilik maaşları hizmet süresinin geçmiş olduğu yılların yoğunluğuna göre değişmektedir. 31 Aralık 1999 tarihinden önce çalışma hayatına girerek emekliliği kazanmış olanlar en az 1600 TL emekli maaşı alabilmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!