banner2

En büyük maden rezervi bulunmuştu! Bölgeden doğalgaz müjdesi geldi

Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük maden rezervi bulunmuştu. Bölgede doğalgaz rezervi de bulunduğu açıklandı.

Ekonomi 03.03.2022, 15:22 03.03.2022, 15:22
Abone ol
En büyük maden rezervi bulunmuştu! Bölgeden doğalgaz müjdesi geldi

Elazığ’ın Maden ilçesinde Türkiye tarihinin en büyük maden rezervi bulunmuştu. Bölgeden bu defa doğalgaz müjdesi geldi. Alacakaya ilçesine bağlı Çataklı köyünde MTA tarafından yapılan çalışmalar sonucunda 600 metrelik sondajın ardından doğalgaz rezervi bulundu. Bölgede çalışmalar devam ediyor.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK MADEN REZERVİ BULUNMUŞTU

Yaklaşık bir yıldır Elazığ'da çalışmalarını sürdüren Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük bakır maden rezervi bulunmuştu. Bulunan maden rezervlerinin 20-30 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

MADEN İLÇESİNDEKİ FABRİKA BİR ZAMANLAR DÜNYANIN EN BÜYÜK 5. FABRİKASIYDI

Kurtuluş savaşında Türkiye'nin mermi ihtiyacını karşılayan Maden ilçesindeki fabrika bir zamanlar dünyanın en büyük 5. fabrikasıydı.
İlçelerinin sürekli nüfus kaybettiğini dile getiren bölge halkı, “Maden rezervlerinin ülkemize ilimize, ilçemize ve gençlerimize katkısı olur. Tesisin mutlaka maden ilçesinde kurulması lazım. Rezervler maden de bulunmuşsa tesiste burada kurulmalı biz bunu istiyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

Yorumlar (1)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Mehmet taş 2 yıl önce
Lütfen artık birşey bulmayalım buldukça batıyoruz herşey yerinde kalsın kimseye fayda dokunmuyor zahmet edip çıkarmayın birşeyleri