banner2

Emekliye seyyanen zam ve Cumhuriyet ikramiyesi: Ekim’in üçüncü haftası başlıyor! Emekliye zam düzenlemesinde yeni detaylar...

Emekli maaşlarına yapılacak ek zam ve Cumhuriyet ikramiyesi konuları gündemde önemli bir yer tutarken, gözler bu konuların tartışılacağı Meclis'in açılış tarihine çevrilmiş durumda. Emekli maaşlarının yeniden düzenlenmesine ilişkin detaylar da adım adım gün yüzüne çıkıyor. Bu çerçevede, seyyanen zam ve Cumhuriyet ikramiyesi gibi farklı seçeneklerin masada olduğu belirtiliyor ve Ekim ayının üçüncü haftası önemli bir dönemeç olarak öne çıkıyor. Peki, emekli maaşı ne kadar artacak?

Ekonomi 18.09.2023, 18:00 18.09.2023, 18:10
Abone ol
Emekliye seyyanen zam ve Cumhuriyet ikramiyesi: Ekim’in üçüncü haftası başlıyor! Emekliye zam düzenlemesinde yeni detaylar...

Milyonlarca vatandaşın gelirlerini artırmayı hedefleyen emekliye yapılabilecek zam düzenlemesi masada tartışılırken, ek olarak ikramiye ödemesi de gündeme geldi.

Bu yıl, Cumhuriyet'in 100. yılı nedeniyle bayramlarda verilen ikramiyelerin dışında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı uzmanlarının bir üçüncü ikramiye için hazırlık yaptığı öğrenildi.

Konuyla ilgili yaşanan CNN Türk muhabiri Duygu Ayaz Bayram şu ifadeleri kullandı:

“Meclis kapanmadan önce memurlara yapılan zammın ardından seyyanen zam gündeme gelmişti. Emeklilere düzenleme yapılması gündeme taşınmıştı. Devlet Bahçeli'nin memurlara yapılan seyyanen zammın emeklilere yapılması çağrısı olmuştu. Haziran ayından bu yana bir çalışma yürütüldüğünü biliyoruz. Çalışma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı arasında istişare çalışmaları yapılıyor.

“DURUM ANALİZİ YAPILIYOR”

Emeklilere seyyanen bir zam mı yapılacak yoksa ikramiye mi verilecek? Tüm olasılıklar masada. İlgili kurumlar bu durumu istişare ediyor, durum analizi yapılıyor. Geçtiğimiz hafta AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’den açılama geldi. Kısa zamanda Meclis gündemine gelmesini bekliyoruz ifadesini kullandı. Özellikle ciddi bir çalışma var vurgusu yaptı. Ekim ve Kasım ayı gibi TBMM’ye gelebileceğini söyledi. Gözler 1 Ekim’de açılan Meclis’in ardından düzenlemeye çevrilmiş olacak. Pek çok düzenlemenin Meclis gündemine gelmesini bekliyoruz. Ekim’in üçüncü haftasında kanuni düzenlemeler olacak. Üçüncü haftasında bütçe maratonu başlıyor. Aralık ayı sonrası parlamenterleri yoğun mesai bekleyecek.

ESNEK ÇALIŞMA DÜZENLEMESİ DE MECLİS'E GELECEK

Ekonomik düzenlemelerin olmasının yanı sıra ilk gelecek kanuni düzenlemelerden birinin deprem yasası olmasını bekliyoruz. 6 Şubat depremlerinin ardından yürütülen bir çalışma var. Bu çalışma ete kemiğe büründü. Deprem yasasının ilk gelecek kanun olmasını bekliyoruz. Enerji kaynakları kanunu ele alınacak. İş ve yatırım ortamını yakından ilgilendiren kanuni düzenlemeleri 2024’ün üçüncü ya da dördüncü çeyreklerinde Meclis’ten geçmesi planlanan düzenlemeler arasında.

Esnek çalışma düzenlemesi, KİT yönetim reformunun yanı sıra etkin sağlık sistemi reformunun Meclis’te görüşülmesini bekliyoruz. Yeni dönemde ihtiyaçlara yönelik düzenlemeler olması bekleniyor. Eğitim sağlık alanında yeni kanunların TBMM’ye gönderilmesi bekleniyor.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!