banner2

Emekliye kademeli zam müjdesi! İşte masadaki formüller

Seçimden zaferle çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada emekli aylığının ve bayram ikramiyesinin yeniden düzenleneceği duyurmuştu. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bu açıklamanın ardından gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine'yi açıkladıktan sonra yapılacak olan düzenlemeye çevrildi. Peki masada hangi formüller üzerinde duruluyor? İşte yanıtı...

Ekonomi 03.06.2023, 09:24 03.06.2023, 10:17
Abone ol
Emekliye kademeli zam müjdesi! İşte masadaki formüller

Yüksek Seçim Kurulu'nun 28 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanı seçimi ikinci turuna ilişkin kesin sonuçları açıklamasıyla birlikte süreç tamamlanmış oldu.

28. Dönem milletvekilleri yemin etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, da bugün yemin edecek ve akşam saatlerinde yeni kabineyi açıklayacak.

Yeni kabine önümüzdeki hafta başı ilk toplantısını yaparak göreve başlayacak.

Hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada emekli aylığının ve bayram ikramiyesinin yeniden düzenleneceği müjdesini duyurmuştu. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bu açıklamanın ardından gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine'yi açıkladıktan sonra yapılacak olan düzenlemeye çevrildi.

MASADA HANGİ FORMÜL VAR?

Masadaki formüllere göre 10-15 bin lira arasında emekli aylığı alanlara yüzde 45, 15-20 bin lira arasında aylık alanlara yüzde 40, bu tutarın üzerindekilere de yüzde 35 zam formüller arasında yer alıyor. Bu durumda 10 bin lira emekli aylığı (yüzde 45 zamla) 4 bin 500 lira artışla 14 bin 500 liraya çıkacak.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN LİRAYA ÇIKACAK

Ocak ayında memur ve memur emeklilerine yüzde 30 zam yapılmıştı. İlave düzenleme yapılmaması halinde SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon kadar zam alacak. Memur ve memur emeklieri yüzde 6 toplu sözleşme ve yüzde 8'i aşan enflasyon farkını alacak. En düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseltileceği açıklanmıştı. Bu düzenlemenin yasayla çıkarılması gerekiyor.

BÜYÜKŞEHİRLERDE MEMURLARA KİRA YARDIMI

Büyükşehirlerde memurlara kira yardımını içeren seyyanen zam düzenlemesi de yasaya dahil edilecek.

EMEKLİLERE KADEMELİ ARTIŞ

En düşük emekli aylığı 7 bin 500 liraya çıkarılmıştı. 7 bin 500 üstü maaş alanlar için kademeli artış düzenlemesi yapılacak. Bununla ilgili düzenleme de Meclis'in ilk ele alacağı konulardan olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!