banner2

Emekliye ek ödeme gelecek mi? Emekli maaşları ne kadar olacak, zam gelecek? Emekli zam maaş tablosu 

2024 emekli maaşlarına yönelik beklenen zam oranı, milyonlarca vatandaş tarafından merak edilmekte. Bununla birlikte, emekli maaşlarının düzenlenmesine yönelik teknik ve bütçe çalışmaları hız kazanmış durumda. 6 milyonu aşkın memur ve emekliyi ilgilendiren toplu sözleşme sonrasında, emeklilere ek zam ve Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi gibi konular masada görüşülmektedir. Merkez Bankası tarafından yapılan yeni Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 59,46 olarak kaydedilmiştir. Peki Emekliye ek ödeme gelecek mi? Emekli maaşları ne kadar olacak, zam gelecek? İşte Emekli zam maaş tablosu 

Ekonomi 06.09.2023, 21:09
Abone ol
Emekliye ek ödeme gelecek mi? Emekli maaşları ne kadar olacak, zam gelecek? Emekli zam maaş tablosu 

Orta Vadeli Plan'ın temellerinin atılması ve bütçe yol haritasının belirlenmesinin ardından, emekli maaşlarına yönelik zam düzenlemesi için çalışmalar başlatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emekli maaşları konusundaki talimatının ardından, iki Bakanlık tarafında çalışmalar hızla devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli maaşı zammı için bütçe çalışmalarının sonuçlarını gördükçe bu adımların atılacağını ve yıl sonuna kadar bu düzenlemelerin gerçekleştirileceğini belirtti. Peki Emekliye ek ödeme gelecek mi? Emekli maaşları ne kadar olacak, zam gelecek? İşte Emekli zam maaş tablosu 

EMEKLİYE TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI

Toplu sözleşme süreci sona erdi ve toplu sözleşme zammı açıklandı. Bu zam oranları, yaklaşık 6 milyon memur ve emekli ile 2,4 milyon sosyal destek ödemesi alan vatandaşları doğrudan ilgilendiriyor:

  • 2024 yılının ilk yarısı için %15
  • 2024 yılının ikinci yarısı için %10
  • 2025 yılının ilk yarısı için %6
  • 2025 yılının ikinci yarısı için %5

EMEKLİYE EK ÖDEME GELECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği iyileştirme çalışmaları devam ederken, yapılacak olan ara zam konusu Ekim ayında TBMM'nin açılmasıyla gündeme gelebilir. Bu süreçte 3. ikramiye de ayrı bir konu olarak ele alınabilir. Bu kapsamda, Cumhuriyet Bayramı ikramiyesinin tüm emeklilere bir kereliğine ödenmesi düşünülüyor. 

İkramiye miktarı üzerindeki çalışmalar ise halen devam etmekte olup, ilk olarak masada 5 bin lira rakamı üzerinde görüşmeler yapıldığı bilinmektedir.

EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK, ZAM GELECEK?

2021 yılı Aralık ayında en düşük emekli maaşı 3500 TL olarak belirlenmişti. Ancak Ocak ayında önce 5500 TL'ye ardından ara zamlarla 7500 TL'ye yükseltilmiştir. Bu durumda 2023 yılı içinde kümülatif zam oranı enflasyon rakamlarının çok üzerinde bir yüzde 114'ü aşmıştır.

Ayrıca, en düşük emekli maaşı konusundaki ara zam çalışmaları devam etmektedir. Ekim ayının başlamasıyla birlikte Meclis'in açılmasıyla bu konuda daha net bilgilere ulaşabiliriz. Bu bağlamda, en düşük emekli maaşının Hazine desteğiyle 10 bin TL'ye yükseltilmesi gündemde bulunmaktadır.

EMEKLİ ZAM MAAŞ TABLOSU

Emekli maaşlarının hesaplanmasında öncelikle kök maaşa zam oranı uygulanır, ardından yüzde 4'lük ek ödeme eklenir. Eğer yüzde 45'lik bir zam oranı gerçekleşir ve en düşük emekli maaşı 10 bin TL'ye yükseltilirse, emekli maaşı tablosu aşağıdaki gibi olacaktır:

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!