Yandex Metrica

Sitede Ara

Emekliye dört koldan zam! Temmuz'da yapılacak zam oranı belli oldu: İşte cepleri dolduracak maaş tablosu!

Emekliye dört koldan zam! Temmuz'da yapılacak zam oranı belli oldu: İşte cepleri dolduracak maaş tablosu!

Milyonlarca emekli Temmuz ayında açıklanacak zam oranını dört gözle bekliyor. Haziran ayı enflasyon rakamlarının 3 Temmuz'da açıklanmasıyla birlikte emeklilerin alacağı zam oranı netleşecek. Zamların açıklanmasına sayılı günler kala emekliye dört koldan yapılacak zamlar hakkında da bilgi geldi. İşte cepleri dolduracak o hesaplama. 

Ekonomi

16.06.2024, 22:25

Temmuz ayında emekliler için dört koldan zam yapılacak! Enflasyon artışı, refah payı, taban maaş ve kök maaşa varana kadar bir çok iyileştirmeyle emeklinin alacağı zam oranı yükseltilecek. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 3 Temmuz'da Haziran ayı enflasyon verilerini açıklayacak. Açıklanacak rakamlarla birlikte  SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşlarına yansıyacak artış oranıda netleşmiş olacak. Emekliler, sadece enflasyon oranı ile sınırlı kalmayıp, ek iyileştirmeler ve refah payı beklentisi içinde.

Bakan Bayraktar duyurdu! Gabar'da petrol üretiminde yeni gelişme Bakan Bayraktar duyurdu! Gabar'da petrol üretiminde yeni gelişme Haberi Görüntüle

5 AYDA YÜZDE 22.72 ZAM ORANI 

Milyonlarca memur ve emekli 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon verisine kilitlenmiş durumda. 5 aylık enflasyonun yüzde 22.72 çıkmasından sonra Haziran enflasyonu ile birlikte 6 aylık oran da netleşmiş olacak. 

6 aylık oran SSK ve Bağ- Kur emeklisi için enflasyon artışını ifade ederken memurlar ve memur emeklileri için de farkın yüzde kaç olacağı belli olmuş olacak. Tahminler 6 aylık enflasyonun yüzde 25-30 bandında çıkması yönünde. Kesin veri 3 Temmuz'da açıklanacak oran ile belli olacak. Ancak emekliler için yapılacak iyileştirmelerle birlikte iyi bir zam oranı gündemde. 

KPSS şartı yok mülakat yok! Ziraat Bankası personel alımları başladı! İşte başvuru şartları ve detayları... KPSS şartı yok mülakat yok! Ziraat Bankası personel alımları başladı!... Haberi Görüntüle

6 AYLIK ENFLASYON ARTIŞI

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Ocak ve Temmuz aylarında yani her 6 ayda bir oluşan enflasyon oranı kadar artış yapılıyor. Bu temmuz ayında da SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 25-30 arasında oluşması beklenen 6 aylık enflasyon kadar artış alacak. Memurlar ve memur emeklileri ise toplu sözleşme artışının üzerine enflasyon farkı alıyor.

Akaryakıt fiyatları güncellendi: İstanbul, Ankara ve İzmir'de yaşayanlar dikkat! İşte güncel fiyatlar Akaryakıt fiyatları güncellendi: İstanbul, Ankara ve İzmir'de yaşayanlar dikkat! İşte... Haberi Görüntüle

REFAH PAYI ARTIŞI 

Son yıllarda 6 aylık enflasyon oranının üzerine hükümet tarafından refah payı adı altında bir ilave de yapılıyor. Temmuz ayında da bir refah payı ilavesi yapılması bekleniyor. Burada genel olarak 10-15 puanlık bir refah payı uygulanıyor. Bu durumda emeklilerin artış oranı yüzde 35-40 bandına yükselmiş olacak. Ayrıca memur emeklileri ile SSK ve Bağkur emeklilerinin zam oranlarının eşitlenmesi de söz konusu olabilir.

Haliç Köprüsü'ndeki kaos son buldu! İstanbullu vatandaşlar rahat bir nefes aldı! Haliç Köprüsü'ndeki kaos son buldu! İstanbullu vatandaşlar rahat bir nefes... Haberi Görüntüle

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA TABAN ARTIŞI

Son dört yıldan bu yana emekliler için bir taban maaş uygulaması gerçekleşiyor. Böylece emekli maaşı çok düşük olan kesime Hazine'den seyyanen ödeme yapılarak aldıkları aylık artırılıyor. Son olarak 7.500 TL olan taban maaş 10.000 TL'ye çıkartılmıştı. Bu zam döneminde de yeniden taban maaş belirlenmesi gündemde.

2024 memur maaşları netleşti: Doktor, polis, hemşire, öğretmen imam maaşları ne kadar oldu? 2024 memur maaşları netleşti: Doktor, polis, hemşire, öğretmen imam maaşları... Haberi Görüntüle

KÖK AYLIĞA SEYYANEN ÖDEME

Taban maaş yeniden belirlense bile yine bunun altında kalacak kök aylıklar bulunacak. Çünkü yapılan artışlar refah payı olsa da olmasa da kök aylığa yapılıyor. Bu durumda çalışırken az maaş aldığı için emekli aylığı da düşük olanlar açısından taban maaş artmaz ise sıfır zam tehlikesi de ortaya çıkıyor. Gündemdeki taleplerden birisi de kök aylıklara seyyanen zam yapılması. Talepler karşılık bulursa yeni bir artış yapılabilir.

Habere Tepki Ver

2

2

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading