banner2

Emekliye Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi ve ara zam detayı: 5 bin TL emekli ikramiyesi verilecek mi? Emekliye ara zam yapılacak mı?

Emekli maaşı artışı ve emekli ikramiyesi hakkında güncel araştırmalar devam ediyor. Cumhuriyetin 100. yıl dönümü vesilesiyle emeklilere tek seferlik bir ikramiye ödenmesi önerisi dikkat çekiyor. Bununla birlikte, emeklilere yapılabilecek bir ara zammın olup olmayacağı da merak ediliyor. 2024 yılında emekli maaşlarına yapılacak zam oranı ne olacak ve en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emeklilere 5 bin TL ikramiye verilecek mi?

Ekonomi 18.09.2023, 13:37 18.09.2023, 13:47
Abone ol
Emekliye Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi ve ara zam detayı: 5 bin TL emekli ikramiyesi verilecek mi? Emekliye ara zam yapılacak mı?

Emekli maaşlarına yapılacak zammın miktarı hala belirsizliğini korurken, bu konu üzerindeki araştırmalar devam ediyor. TBMM AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, emekli zammıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Bunun yanı sıra Cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle, emeklilere tek seferlik 5 bin TL emekli ikramiyesi verileceği iddiaları da merak ediliyor. 

Peki emeklilere 5 bin TL ikramiye verilecek mi? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

EMEKLİYE 5 BİN TL İKRAMİYE VERİLECEK Mİ?

Cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle emeklilere tek seferlik üçüncü bir ikramiye verilmesi gündemdeki yerini koruyor. Tek seferlik ödenecek ikramiyenin ne kadar olacağı ile ilgili çalışmalar devam ederken; ilk olarak masaya 5 bin TL gibi bir rakamın geldiği ve bu rakam üzerinde anlaşma sağlandığı bildirildi.

Açıklamanın, çalışmanın bitiminde ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Ekonomist Muhammet Bayram, emekli zammı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu: 

"Son altı ayın enflasyon verileri incelendiğinde, temmuz ve ağustos aylarına ait enflasyon oranları sırasıyla yüzde 9.49 ve yüzde 9.09 olarak açıklandı. Bu iki aylık dönemde toplamda yüzde 19.52'lik bir enflasyon farkı oluştu. Eylül ayına dair enflasyon verileri henüz açıklanmadı, ancak tahminlerimize göre yüzde 7'ler civarında bir enflasyon oranı görülecek. Bu da üç aylık dönemde yüzde 26 ile yüzde 27 arasında bir enflasyon farkının ortaya çıkacağı anlamına geliyor. Ekim ayında ara bir zam yapılması bekleniyor, fakat kesin zammın ocak ayında, yani yılın başında gerçekleşeceğini unutmamız gerekiyor. Eğer bir ara zam gerçekleşirse, en az yüzde 20'lik bir zam söz konusu olacak."

EMEKLİYE ARA ZAM YAPILACAK MI?

TBMM AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, emekli maaşlarında yapılması öngörülen düzenlemeye ilişkin yaptığı değerlendirmede; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na konuyla ilgili bir talimat verdiğini hatırlattı. 

Güler, "Bu iki bakanlığın bürokrasisi çalışmalarını yürütüyor. 6 Şubat depremiyle beraber merkezi bütçeden AFAD Başkanlığımıza ve Çevre Şehircilik Bakanlığımıza aktarılan 765 milyar TL civarında bir bütçe vardı. Meclis kapanmadan önce ek bütçeyi çıkarmıştık; 1 trilyon 119 milyar TL. Yine borçlanma limitlerini artırmıştık. Bütçenin dengesini bozmadan; nasıl bir miktar ortaya çıkabilir, şu anda çalışma devam ediyor. Bu çalışma netleşmeden bir tarih ve rakam vermek şu anda mümkün gözükmüyor. Bütçe dengesini bozmadan, bu imkanları nasıl sağlayabiliriz, ciddi nitelikli bir çalışma yapılıyor. Ekim veya kasım ayı içeresinde tamamlanıp Meclise intikal ederse biz de bu konuda hızlı bir çalışmayı ortaya koyacağız. Hazine ve Maliye ile Çalışma Bakanlığımız bu konuda büyük bir gayret gösteriyor" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!