banner2

Emeklilikte sigorta başlangıç tarihi nedir? Prim ödenmeyen sigorta girişi başlangıç sayılır mı?

Çalışanların sigorta başlangıcı yapılmış ancak adlarına prim ödemesi yapılmamışsa emeklilik açısından başlangıcı sayılıp sayılmayacağı merak ediliyor. Konu hakkında araştırılan, "Emeklilikte sigorta başlangıç tarihi nedir? Prim ödenmeyen sigorta girişi başlangıç sayılır mı?" sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Ekonomi 24.07.2022, 12:42 24.07.2022, 13:15
Abone ol
Emeklilikte sigorta başlangıç tarihi nedir? Prim ödenmeyen sigorta girişi başlangıç sayılır mı?

Emeklilik açısından sigorta başlangıç tarihi konunun en önemli basamağı olarak yer alıyor. Prim ödemeleri yapılmayan fakat sigorta girişi olan kişilerin araştırdığı, "Emeklillikte sigorta başlangıç tarihi nedir? Prim ödenmeyen sigorta girişi başlangıç sayılır mı?" sorularının yanıtlarını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

PRİM ÖDENMEYEN GİRİŞ BAŞLANGIÇ SAYILIR MI?

Posta Gazetesi Sosyal Güvenlik yazarı Ekrem Sarısu prim ödenmeyen sigorta girişi ile ilgili okuyucusundan gelen soruları yanıtladı.

Soru: 1975 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1994 ama hiç prim yatırılmamış. Bu başlangıç geçerli olur mu? Primlerim 1998’den itibaren yatırılmış görünüyor. 8400 gün prim ödemem var. Askerliğimi ödersem emekliliğim öne gelir mi? Ne zaman emekli olabilirim? Tuncer KAYA

Cevap: Girişte kişi adına uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmemişse, maalesef emeklilik açısından başlangıç sayılmıyor. Emeklilik şartlarınız 1998’deki sigorta başlangıcınıza göre belirlenecek. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemseniz de başlangıcınız 23 Kasım’dan önceyse 57, sonraysa 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!