banner2

Emeklilik yaşı düştü, prim şartı da değişti: Sigorta girişi 1999 sonrası olanlar müjde: Kademli emeklilikten faydalanabilecek!

1999 sonrası sigortalı olanlara erken emeklilik yolu açıldı. Milyonlarca kişi kademeli emeklilik sisteminden faydalanacak. Emeklilik yaşı düştü, prim şartında değişiklikler meydana geldi.

Ekonomi 28.05.2023, 13:17 28.05.2023, 13:26
Abone ol
Emeklilik yaşı düştü, prim şartı da değişti: Sigorta girişi 1999 sonrası olanlar müjde: Kademli emeklilikten faydalanabilecek!

EYT yasası ile birlikte 1999 öncesi sigorta girişi olan milyonlarca vatandaşa erken emekliliğin yolu göründü. Ancak EYT'yi bir günle ya da bir yılla kaçıran vatandaşlar da bu durumu kabul etmemeye başladı. İşe girişi 1999 sonrası olan milyonlarca vatandaş şimdi hak mücadelesi veriyor. Nihayet onlar için bir adım daha atıldı

KADEMELİ EMEKLİLİK SİSTEMİ GELİYOR 

Kademeli emeklilik sistemi devreye alınıyor bu yasa ile birlikte milyonlarca kişinin yüzü gülecek. Bakan Vedat Bilgin kademeli emeklilik sistemi ile ilgili son gelişmeleri aktardı. Seçimden hemen sonra TBMM'ye gelecek olan kademeli emeklilik ile bir sigorta girişi 1999 sonrası olanlar da erken emekli olma hakkına sahip olacak.

SİGORTA BAŞLANGICI 1999 SONRASI OLANLARA DİKKAT 

Sigorta girişi 1999 sonrası olanlar için erken emeklilik müjdesi geldi. Bu defa haberi cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu verdi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu müjdesini sosyal medya hesabından paylaştı. Kılıçdaroğlu ile görüşme gerçekleştirdiğini belirten Erdursun, 8 Eylül 1999 sonrası sigortalı olanlar içinde erken emeklilik geleceğini bunun taahhüdünü aldığını söyledi. Kılıçdaroğlu'nun seçilmesi durumunda tüm eksikliklerin giderileceğini belirten Erdursun da benzer bir müjdesi olduğunu açıkladı.

HÜKÜMET KADEMELİ EMEKLİLİĞİ GETİRECEK 

AK Parti hükümeti de son dönemlerde 8 Eylül 1999 sonrası sigorta başlangıcı olanlar için yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Üstelik bu yeni emeklilik sistemi sadece 1999 sonrası sigorta girişi olanları değil staj ve çıraklık mağdurlarına, emeklilikte prime takılanları, ev hanımları ve esnafları da kapsıyor. Yeni emeklilik reformu ile birlikte kademeli emeklilik sistemine geçilmesi planlanıyor. Bu yeni sistemde de emeklilik yaşı ve primi şartı düşecek. Böylelikle emeklilik yaşı da öne çekilmiş olacak. Yani Milyonlarca kişi yeni yasa ile birlikte erken emekli olma hakkına sahip olacak.

MÜJDEYİ BAKAN BİLGİN VERDİ 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de daha önce bu konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Vedat Bilgin yaptığı açıklamada erken emeklilik sistemi ile ilgili yeni meclisin kurulmasından hemen sonra gündeme getirileceğini söylemişti. Yani emeklilik reformu seçimden hemen sonra TBMM gündeminde olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!