banner2

Emeklilik hayali kuranlara güzel haber! 2000 sonrası SGK girişliler dikkat! Emeklilik müjdesi verildi!

Memur olmak isteyen milyonlarca vatandaş EYT düzenlemesine bir iki şartı yerine getiremediği takılmazken erken emeklilik ile ilgili yeni düzenlemeler bekliyor.

Ekonomi 01.06.2023, 20:48
Abone ol
Emeklilik hayali kuranlara güzel haber! 2000 sonrası SGK girişliler dikkat! Emeklilik müjdesi verildi!

Erken emeklilik için pek çok vatandaşlar araştırmasını sürdürürken 2000 sonrası SGK girişi olanlara emeklilik için beklenen haber geldi. Emekli olmak için bekleyen milyonların hayalini kurduğu emeklilik fırsatı yeni düzenleme ile bir imkan fırsatı sunacak. Bu düzenlemede 3.600 ve 5400 prim gün sayısı ile milyonlarca vatandaşa emeklilik hakkı sunuluyor. 2000, 2002 ve 2008 yıllarında SGK girişi yaptıranlar gereken şartları araştırmaya başladı. Erken emeklilik düzenlemesi kimleri kapsıyor? Erken emekli olabilmek için aranan şartlar neler? Erken emekli olmak isteyen vatandaşların merak ettiği detaylar haberimizde yer alıyor.

Emekli olmak isteyen milyonlarca vatandaş araştırmalarını sürdürürken geçtiğimiz yılın son günlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emeklilikte yaşa takılan (EYT) milyonlarca kişinin beklediği müjdeyi vererek emekli olabilmek için artık yaş şartının aranmadığını duyurmuştu. Ancak, EYT düzenlemesinin gündeme gelmesi ile birlikte eş zamanlı olarak yeni bir şart getirilmiş ve belli bir prim şartını doldurmayanlar için emeklilik yine hayal olmuştu. Konu ile ilgili yeni düzenlemeler gündem olurken bu kez erken emeklilik düzenlemesi tartışılıyor.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN İKİ FARKLI YOL 

Bağ-Kur sigortalılarını ilgilendiren bir konu gündemce yer ediyor. Bu grupta yer alanların 5400 gün ile emekli olması değerlendirilirken, Meclis’te bu gün sayısı 4500 olarak konuşulmaya başladı. Söylenen rakamların onaylanması durumunda 900 günlük bir açığa çıkmış olacak ve bu rakama göre binlerce kişi için de emeklilik hakkı doğacak.

KADINLAR İÇİN DE ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI

Bağ-Kur sigortalıları ile ilgili konu halen belirsizliğini korurken, seçimden önce açıklanan ve kadınları ilgilendiren yeni düzenleme de gündem oldu. Ev hanımları için ödenen sigorta primleri isteğe bağlı olarak devlet tarafından üçte birinin karşılanacağı açıklandı. Aynı zamanda ev hanımlarının çocuk sayısı kadar erken emeklilik fırsatı tanınacak. Yani 1 çocuğu olan bir ev hanımı 1 yıl, 2 çocuğu olan bir ev hanımı 2 yıl ve 3 çocuğu olan bir ev hanımı da 3 yıl erken emekli olma hakkına sahip olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!