banner2

Emeklilerin ve memurların ardından bir zam müjdesi de kamu işçisine geldi! TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ yüzde 45 zammı duyurdu

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ'ten kamu işçisi için kritik açıklama geldi. İki konfederasyon tarafından yapılan ortak açıklamada, taban ücretlerinin brüt 15 bin liraya yükseltilmesini, bütün ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesini ve birinci 6 ay yüzde 45 zam yapılmasını talep etti.

Ekonomi 15.03.2023, 12:36 15.03.2023, 15:31
Abone ol
Emeklilerin ve memurların ardından bir zam müjdesi de kamu işçisine geldi! TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ yüzde 45 zammı duyurdu

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ kamu işçilerini ilgilendiren sözleşme için kritik açıklamada bulundu.

İki konfederasyon tarafından yapılan açıklamada, talepler arasında ilk sırada, toplu iş sözleşmelerinin yürürlük başlangıç tarihinde aylık brüt çıplak ücretleri 15 bin liranın altında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerinin 15 bin liraya çekilmesi yer aldı.

BÜTÜN ÜCRETLERE YÜZDE 15 REFAH PAYI İLAVE EDİLMESİ İSTENDİ

İşçilerin ücretlerinin 15 bin lira taban ücrete çekilmesinin ardından bütün ücretlere yüzde 15 oranında refah payı ilave edilmesi istenerek, diğer talepler şöyle sıralandı:

Refah payı ilave edildikten sonra, toplu iş sözleşmesinin yürürlük başlangıç tarihindeki (aylık/günlük/saatlik) brüt çıplak ücretlerine, yürürlük başlangıç tarihinden geçerli olmak üzere birinci altı ay için yüzde 45 oranında zam yapılacak. Diğer altı aylık dönemlerde, işçilerin aldıkları brüt çıplak ücretlerine (aylık/günlük/saatlik) yüzde 5 fazlası oranında zam yapılacak.

SOSYAL YARDIM OLARAK 2 BİN 500 LİRA ÖDENECEK

Toplu iş sözleşmelerinde 6772 sayılı Kanuna göre ödenen ilave tediye, kapsamdaki tüm işçilere (Belediye şirketleri ve il özel idare şirketleri dahil) ödenir. İş bu ilave tediye dışında işçilere toplu iş sözleşmesi ile ödenen ikramiye gün sayısı 60 günden az olan iş yerlerinde ikramiye gün sayısı 60 güne tamamlanacak. Toplu iş sözleşmeleri kapsamındaki işçilere, sosyal yardım olarak 2023 yılı için her ay net 2 bin 500 lira, 2024 yılı için her ay net 3 bin 500 lira olarak ödenecek."

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!