banner2

Emeklilerin gözü kulağı Vedat Bilgin'in yapacağı açıklamaya döndü! En düşük emekli maaşı bugün belli oluyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in bugün yapacağı açıklama ile “En düşük emekli maaşı ne kadar olacak” sorusu yanıt verecek.

Ekonomi 01.05.2022, 14:52
Abone ol
Emeklilerin gözü kulağı Vedat Bilgin'in yapacağı açıklamaya döndü! En düşük emekli maaşı bugün belli oluyor

Temmuz 2022 emekli ve memur zammı için 6 aylık enflasyon verileri belirleyici olacakken, bunun yanında Ocak ayında olduğu gibi emekli ve memur maaşları için ek zamlar gündeme geldi. Bakan Bilgin emekliye 1 Mayıs müjdesini bugün duyuracak.

Yeni uygulanacak en düşük emekli maaşı ile ilgili rakam paylaşmayan Bakan Bilgin, "Temmuz ayında bir sürprizimiz olacak, en düşük emekli maaşı artacak. Detayları 1 Mayıs'ta açıklayacağım" ifadelerini kullanmıştı.

EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN HANGİ FORMÜLLER MASADA?

Artış konusunda Bakan Bilgin, "Elbette içinde enflasyon olacak. Ama ağırlıklı olarak sosyal refah düzenlemesi olarak değerlendirmek gerekir. Enflasyonun tahribatını önleyecek düzenleme olacak. Çok ciddi bir rahatlama olacak" demişti.

13 milyar liralık yıllık maliyete bakıldığında 800 bin kişi için aylık 1.354 TL'lik bir fark ortaya çıkıyor. Bu fark en düşük maaşlara eklendiğinde zamla birlikte taban maaşın 3.500 lira ile 4.000 lira arasında bir rakama ulaşması bekleniyor.

OCAK AYINDA EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI YÜZDE 66 ARTTI

Seyyanen bir zam durumunda da bu tutarın 3 bin liranın altında olmayacağı belirtiliyor. Ocak ayında gelen yüzde 66'lık zam sonrası en düşük emekli maaşı 2 bin 500 liraya yükselmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!