Yandex Metrica

Emeklilerin cebi bayram edecek! SSK ve Bağ-Kur emeklisinin Temmuz 2024 5 aylık zam oranı netleşti

Emeklilerin cebi bayram edecek! SSK ve Bağ-Kur emeklisinin Temmuz 2024 5 aylık zam oranı netleşti

SSK ve BağKur emeklisine yapılması beklenen Temmuz ayı enflasyon zam oranı merak ediliyor. 16 milyondan fazla emeklinin beklediği enflasyon rakamlarına ilişkin 2024 yılı ilk 5 aylık enflasyon oranı netleşti. 

Ekonomi

04.06.2024, 10:55

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik yapılması beklenen Temmuz 2024 6 aylık enflason oranlarında uzmanlar tahminlerine devam ediyor. Ancak 5 aylık enflasyon oranına ilişkin ise yeni rakamlar netleşmeye başladı. 2024 emekli vatandaşlarının enflasyon rakamlarına ilişkin veriler doğrultusunda emekliler için uygulanacak zammın rakamları netleşmeye başladı. 

Mehmet Şimşek'ten KKM açıklaması: TL’ye güven artıyor Mehmet Şimşek'ten KKM açıklaması: TL’ye güven artıyor Haberi Görüntüle

5 AYLIK ENFLASYON VERİLERİ AÇIKLANDI

16 milyondan fazla emekli vatandaş Temmuz ayını iple çekerken, gözler zam oranlarına çevrildi. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan' ın enflasyon verilerinin düşük gelmesinin muhtemel olduğunu söylemesinin ardından Türkiye İstastik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı. 

TÜİK verilerine göre enflasyon oranının mayıs ayında yüzde 3,37 artış gösterdi. Açıklanan veriler sonrasında ise SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 5 aylık enflasyona göre alacakları zammın yüzde 17.38 olacağı tahmin ediliyor.  Memur ve memur emeklisinin ise enflasyonla birlikte alacakları zam oranı yüzde 20 civarında seyretmesi bekleniyor. 

Bakan Şimşek: Merkez Bankası'nın swap stoku 144 milyon dolara geriledi Bakan Şimşek: Merkez Bankası'nın swap stoku 144 milyon dolara geriledi Haberi Görüntüle

EMEKLİYE ZAM ORANI NETLEŞTİ

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin kök maaşlarına yapılacak olan altı aylık zam oranının enflasyon rakamalrına bağlı olacağı, haziran ayı verilerine bağlı olarak temmuz ayında netlik kazanacağı öğrenildi. Ayrıca emekli vatandalara ise ek olara krefah payı zammı da verilecek. 

Emekli vatandaşlara yapılacak olan kök maaş zammına ilişkin, beş aylık enflasyon oranının kesin olmasıyla birlikte yüzde 22 zam oranın da netlik kazanmış oldu. Refah payı haricinde ise emekli vatandaşlara yüzde 25 oranında zam uygulanması bekleniyor.

Turizm baronları devrede! Boş kalan otellerin faturasını Yunan adalarına kestiler: Kapıda vize kaldırılacak mı? Turizm baronları devrede! Boş kalan otellerin faturasını Yunan adalarına kestiler:... Haberi Görüntüle

EMEKLİ VATANDAŞA RFAH PAYI ORANI

Temmu ayı 6 aylık enflasyon oranının açıklanmasına aylar kala Mayıs ayı enflasyon verileri sonucunda SSK ve Bağ-Kur emeklilerine refah payı zammı da yapılması bekleniyor. Sosyal güvenlik uzmanlarının refah payı oranında da zam oranıyla birlikte artışa  gidileceği tahminlerinde bulunurken, en düşük refah payı zammının yüzde 5 olması bekleniyor.  Temmuz ayında ise SSK ve Bağ-Kur emeklisinin kök maaşlarına yüzde 30 oranında zam yapılacağı tahmin ediliyor.

 

 

Habere Tepki Ver

6

11

2

2

0

0

0

0

Kübra BEYAZOĞLU

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading