banner2

Emeklilere müjde! 100.yıl ikramiyesi detayları belli oldu: Tek seferlik 5000 TL

Emeklilere müjde. Milyonlarca emekli, 1 Ekim'de Meclis'in açılmasıyla maaşlarına ara zam yapılmasını merakla beklerken, aynı zamanda Cumhuriyet'in 100. yılı nedeniyle 29 Ekim'de bir seferlik ikramiye verilip verilmeyeceğini de merak ediyor. Kulislere göre, bu özel ikramiyenin 29 Ekim'den önce duyurulabileceği konuşuluyor ve masada dolaşan ilk rakam da kamuoyuna yansıdı.

Ekonomi 17.09.2023, 15:33 17.09.2023, 15:52
Abone ol
Emeklilere müjde! 100.yıl ikramiyesi detayları belli oldu: Tek seferlik 5000 TL

Milyonlarca emekli, 1 Ekim'de Meclis'in açılmasıyla maaşlarına yapılacak olan ara zamı beklerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilerin maaşlarının düzenlenmesi için talimat verdiği bilgisi gündemde. Bu düzenlemeyle birlikte, emeklilere bir seferlik ikramiye verilmesi de masada değerlendiriliyor. Ayrıca, Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları çerçevesinde, emeklilere bayram ikramiyelerinin yanı sıra üçüncü bir ikramiye verilmesi konusu da kulislerde konuşuluyor. Önümüzdeki günlerde bu konuların netlik kazanması bekleniyor.

Ekim ayında Meclis'in açılmasıyla emekli maaşlarındaki zam konusu öncelikle ele alınacak. Bu konuyla birlikte, emeklilere bayram ikramiyelerinin yanı sıra Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla verilmesi düşünülen üçüncü bir ikramiye de gündemde. Bu ikramiyenin de ekim ayındaki Meclis açılışıyla ilgili müzakerelerde ele alınması bekleniyor.

MASADAKİ RAKAM

Milliyet gazetesinin haberi doğrultusunda, Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları kapsamında bayramlarda verilen ikramiyelerin dışında bir üçüncü ikramiye verilmesi planlanıyor. Bu bir kerelik ikramiye için ilk olarak 5 bin lira rakamı üzerinde çalışmalar yapılıyor. İkramiye miktarı üzerindeki çalışmaların tamamlanmasının ardından resmi açıklama yapılması ve ödemenin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

RAHATLIK SAĞLAYACAK

İkramiye çalışmasına dair CNN Türk'e açıklamalarda bulunan ekonomist Prof. Dr. Abdulkadir Develi, "Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. Bu gerçekten kendi başına oldukça önemli bir nokta.

Bu süreç içerisinde enflasyon karşısında durum da ortada. Böyle bir ikramiye konuşuluyor. Bunu yerinde buluyorum. Toplamda 15 milyon emekli var. Bunun bütçeye getireceği yükü de bir taraftan konuşmak gerek.

Tüm bunlara rağmen şu anda enflasyon karşısında geliri azalan kesim var. Bunların desteklenmesi lazım. İlave ikramiyeler enflasyona karşı korunmada rahatlık sağlayabilir." ifadelerinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!