banner2

Emeklilere ikinci müjde BES'ten geldi! ikinci kez emekli olabilirsiniz! SGK müdürlükleri doldu taştı: BES emekliliği için bunu yapmak yeterli!

5 milyon kişinin emekli olmasını sağlayan EYT yasasının çıkmasıyla, SGK müdürlüklerinde uzun kuyruklar hala devam ediyor. EYT ile beraber, BES’ten ikinci kez emekli olabileceğini çoğu vatandaş bilmiyor.

Ekonomi 08.05.2023, 15:31 08.05.2023, 15:45
Abone ol
Emeklilere ikinci müjde BES'ten geldi! ikinci kez emekli olabilirsiniz! SGK müdürlükleri doldu taştı: BES emekliliği için bunu yapmak yeterli!

Uzun vadede 5 milyon kişinin emekli olmasını sağlayan EYT yasasının çıkmasıyla, emeklilik başvuruları hız kesmeden devam ediyor. SGK müdürlükleri yoğun talebe yetişmek adına gece mesaisiyle çalışırken, sadece Mart ayında 1.5 milyon vatandaşın EYT ile emekli olmaya başvurduğu ortaya çıktı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Mart ayında başvuran 1.5 milyon kişiden 1 milyonuna emekli aylığı bağlandığını duyurdu. 

"HİÇBİR HAK KAYBI YAŞANMAYACAK"

Bakan Bilgin, halen maaşa bağlanamayan vatandaşların hiçbir hak kaybı yaşamayacağının altını çizerken, EYT’lilerin yüzünü bir kez de “BES” haberi güldürdü. EYT’liler BES ile ikinci kez emekli olabilir ve tüm ödemelerden iki kez faydalanabilir!

BES İLE İKİ EMEKLİ MAAŞINA SAHİP OLABİLİRSİNİZ 

EYT’liler hızla emekli başvurularını tamamlarken, yayımlanan verilere göre de EYT yaş ortalaması belli oldu. Buna göre EYT ile emeklilikten yararlanan ortalamam yaş grubu 48 olarak açıklandı. Fakat başvuranların içinde 45 – 46 yaşında olanlar da var. Şayet EYT yasası çıkmasıydı, bu kişiler 56 ila 58 yaşında emekli olabilecekti. EYT ile beraber, 10 sene erken emekli olma şansı yakaladılar. Erkenden emekli olan vatandaşlar için yeni bir imkan daha ortaya çıktı; BES emekliliği. BES ile, ikinci kez emekli olabilir, iki maaş ve iki kıdem tazminatı alabilirsiniz.

EYT’Lİ BES İLE NASIL EMEKLİ OLUR?

Normal şartlarda BES, 10 sene ödeme yapan vatandaşlara emeklilik hakkı tanıyor. Bu durumda EYT ile 10 sene erken 46 yaşında emekli olmuş biri şimdi BES ödemesine başlarsa, 56 yaşında BES ile emeklilikten faydalanabiliyor. BES için 10 yılda toplam 120 bin lira (ayda bin TL olacak şekilde) ödeme yapılması gerekiyor. Bunun sonunda geri alınacak tutar 203 bin TL ve yanında bir de ikinci emekli maaşı veriliyor. Bu nedenle EYT’liler BES ile emeklilikten faydalanırsa ikinci emekli maaşı ve iki kıdem tazminatı alabilirler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!