Yandex Metrica

Sitede Ara

Emekliler bu tuzağa sakın düşmeyin! Promosyon ücretleriniz elinizden uçup gitmesin!

Emekliler bu tuzağa sakın düşmeyin! Promosyon ücretleriniz elinizden uçup gitmesin!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kamu bankalarının emekli promosyonlarına yönelik açıklamaları sonrasında promosyonlara zam gelmişti. Ancak dolandırıclar emekli promosyonlarına göz dikerek yeni bir dolandırıcılık yöntemi geliştirdi. 

Ekonomi

05.04.2024, 10:56

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kamu bankalarına promosyon ücretlerini arttırması talimatı vermesinin ardından özel sektördeki bankalar da promosyon ücretlerinde yeni bir yarışa gitmişerdi. 

Ancak dolandırıcılar ise emekli vatandaşların promosyon ücretlerine de göz dikti. Dolandırıcılar ise kendilerini banka yetkilisi gibi göstererek, emekli vatandaşları arayıp bilgilerini isteyerek tuzağa düşürüyor.

Çinli otomobil devi BYD, Türkiye'de ilk 3'e oynayacak! Çinli otomobil devi BYD, Türkiye'de ilk 3'e oynayacak! Haberi Görüntüle

DOLANDIRICILARIN YENİ HEDEFİ : PROMOSYON

Öncelikle dolandırıcılar emekli vatandaşları arayarak kişisel verilerini istiyor. Bankadan arıyoruz diyerek; ''emekli maaşınızı, promosyonunuzu evinize getireceğiz. Bunun için TC kimlik numaranızı, banka hesap numaranızı, banka kartı ve kredi kartı şifrenizi öğrenmeliyiz" söylüyor.

Emekli vatandaşları kandırıp kişisel bilgileri ve banka bilgilerini aldıktan sonra bütün kartlarını boşaltıp yüzlercce emekli vatandaşı dolandırdıkları öğrenildi.

Dolandırıcıların bir diğer yöntemi ise zamlı promosyonların hesaplarına yatması için eski promoyonlarda fark ödemesi çıktığı, hesap numarasına paraktarmak için hesap numaralarını isteyen dolandırıcılar, bu şekilde dolandırma işlemi de gerçekleştiriyorlar. Dolandırıcılar emeklilere; "Yeni zamlı promosyonunuzu almak için eskiye dair fark ödemesi yapmanız gerekiyor. Şu hesap numarasına 3 bin TL atın, 15 bin TL hesabınıza geçsin" dedikleri öğrenildi. 

HGS kullanıcıları için yeni düzenleme! İki yeni özellik artık E-Devlet'te HGS kullanıcıları için yeni düzenleme! İki yeni özellik artık E-Devlet'te Haberi Görüntüle

EMEKLİLERE UZMANLARDAN UYARI

Sabah'ta yer alan habere göre ise, Tüketici Dernekleri Genel Başkanı Levent Küçük emekli vatandaşlara uyarıda bulundu. Küçük; "Pirince giderken eldeki bulgurdan da olmayın. Öncelikle sizi arayarak banka yetkilisi olduğunu söyleyen kişiyi yine telefonu kapattıktan sonra herhangi bir işlem yapmadan önce aradığını söylediği bankanın resmi numarasını arayarak teyit edin. Bankalar size arayanın kendilerinden olup olmadığını söyleyecektir" dedi.

 

Habere Tepki Ver

0

1

1

0

0

0

0

0

Kübra BEYAZOĞLU

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading