banner2

Emekli zammında yeni hesaplama! Emekli maaşı zammı yüzde kaç? Emekli maaşına zam gelecek mi?

Emekli maaşlarının 2024 yılında ne kadar olacağı milyonlarca emekli vatandaş tarafından merak edilerek araştırılıyor. Peki, 2024 emekli maaşı zammı yüzde kaç? Emekli maaşına 2024'te zam gelecek mi?

Ekonomi 30.09.2023, 21:45 30.09.2023, 22:24
Abone ol
Emekli zammında yeni hesaplama! Emekli maaşı zammı yüzde kaç? Emekli maaşına zam gelecek mi?

Emekli maaşı ne kadar olacak, emekli maaş zammı ne zaman açıklanacak, sorularının yanıtı vatandaşlar tarafından merak edilerek araştırılıyor. 2023 yılı emekli zammı için yapılan tahminler, enflasyon oranının da etkisiyle oldukça yüksek. Ekonomistlere göre, emeklilere %50 civarında bir zam yapılması bekleniyor. Bu zamla birlikte, en düşük emekli maaşı 7500 TL'den 11 bin 250 TL'ye yükselmesi bekleniyor. 

Emekli zammı için iki seçenek bulunuyor. Birinci seçenek, Cumhuriyetin 100. yılında ikramiye verilmesi. İkinci seçenek ise en düşük emekli maaşının artırılması. Kök maaşa göre zam yapıldığında 7500 TL'nin altında kalan emekliler oldu. Bu kesim ücret artışından yararlanamayarak en düşük maaşı almaya devam etti.

Ekonomistlerin tahminlerine göre, emekliye düzenlemenin ocak ayında yapılacağı düşünülüyor. 29 Ekim'de Cumhuriyetin 100. yılı hasebiyle emeklilere ikramiye verilmesi, bu düzenlemenin bir parçası olabilir.

EMEKLİLER İÇİN TAHMİNLER NELER?

Emeklilere de yüzde 50 artış olacağı kanaatindeyim. Refah payı eklendiğinde 7500 TL olan en düşük emekli maaşı 11 bin 250 TL seviyesine ulaşacaktır.

En düşük memur emeklisi maaşı 9 bin 876 TL’den, 14 bin 814 TL seviyesine gelecektir.

EMEKLİYE DÜZENLEME NE ZAMAN OLACAK?

Burada iki seçenek var. Cumhuriyetin 100. yılında ikramiye verilmesi şeklinde. İkinci olarak en düşük emekli maaşının artırılması şeklindedir. Kök maaşa göre zam yapıldığında 7500 TL’nin altında kalan emekliler oldu. Bu kesim ücret artışından yararlanamayarak en düşük maaşı almaya devam etti.

Bu kesimin çok yoğun bir talebi var. En düşük maaşı alanlar emeklilerin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturan bir kesim. Ancak bu talebin karşılanması bütçede sapmalara yol açacaktır. Bence 29 Ekim’de Cumhuriyetin 100 yılı hasebiyle emeklilere ikramiye verileceği esas artışın ocak ayına sarkacağı kanaatindeyim.

Ara dönemde en düşük emekli maaşı 10 bin TL’ye yükseltilse bile yılbaşı itibarıyla yeniden maaşlara artış yapılması ihtiyacı doğacak. Bu en düşük emekli maaşının yılbaşında tekrardan artarak 15 bin TL seviyelerine gelmesi demek. Bu bütçede çok karşılık bulmayacak bir rakamdır. Bence ilk etapta ikramiye verilecek esas zammın da ocak döneminde yapılacağı kanaatindeyim.

ORANSAL ZAM MI, SEYYANEN ZAM MI YAPILACAK?

Yılbaşında yapılacak zam en düşük emekli maaşını belirleyecektir. Daha önceki dönemlerde enflasyon üstüne refah artışı yapılarak zamlarda en düşük emekli maaşı da ayrıca belirtilirdi. Maaşlara şu kadar zam, en düşük emekli maaşı da şu kadar oldu denilirdi. Temmuz ayında en düşük emekli maaşına artış olmadığı için maaşlar piyasa gerçeklerinin altında kaldı.

Yeni dönemde kök maaş polemiği ortadan kalkacaktır ve yeni dönemde maaş 11 bin TL 250 TL olacaktır. Emeklilere oransal artış olacak. Bunun dışında kalan tüm emekliler için yine alt sınır belirlenecektir. Şu anda 7500 TL lan alt sınırın 11 bin 250 TL’ye yükseleceği kanaatindeyim.”

Tabii ki, bu tahminler henüz resmi bir açıklamaya dayanmıyor. Resmi açıklamalar doğrultusunda, emekli zammı için net bir bilgi verilebilmesi mümkün olacak

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!