banner2

Emekli zammında prim-aylık dengesizliğine son! Emeklileri ilgilendiren ocak zam oranları belli oldu! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? işte dataylar...

Artan enflasyonla birlikte emeklinin gözü kulağı yapılacak olan zam oranına çevrildi. Devlet tarafından yıl başı beklenmeden doğrudan bir ara zam yapılması bekleniyor. Emekli zammında, prim-aylık dengesizliğinin giderilecek, refah payı ya da seyyanen zam yapılması ön görülüyor.

Ekonomi 23.09.2023, 14:07 23.09.2023, 14:16
Abone ol
Emekli zammında prim-aylık dengesizliğine son! Emeklileri ilgilendiren ocak zam oranları belli oldu! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? işte dataylar...

Emeklilere yapılacak ilave artışın ocak ayı itibarıyla yürürlüğe girmesi beklenirken yıl başı beklenmeden ara zammında yapılması gündemde olurken; memurlara olduğu gibi emeklilere de seyyanen bir artış yapılması da seçenekler arasında bulunuyor. 

ENFLASYON ORANINA GÖRE EMEKLİYE ZAM 

Orta Vadeli Program'da yüzde 65 olan yılsonu enflasyon tahmini emekliye zam oranını ortaya koydu. TÜİK verilerine göre temmuz-ağustos artışı yüzde 19,44 olurken, OVP tahminine göre enflasyon zammı yüzde 37,76 olacak. Meclis'te yapılacak düzenlemeyle enflasyonun üzerine ek olarak bir iyileştirme yapılacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

7bin 500 lira olan en düşük emekli aylığının da yılbaşında artırılması bekleniyor. Cepte olan enflasyon artışına göre en düşük emekli aylığına yüzde 37,76 zam durumunda 7500 liralık tutar 10 bin 332 liraya yükselmesi bekleniyor. Emeklilere bin 100 lira olan bayram ikramiyeleri de artacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban maaşından itibaren aylıklarda kademeli artışla daha az maaş alan emekliye verilecek zam oranı daha yüksek olacak.

KADEMELİ ARTIŞ YAPILABİLİR 

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban maaşından itibaren aylıklarda kademeli artışla daha az maaş alan emekliye verilecek zam oranı daha yüksek olacak. Emekli zammı da 7 bin 500-10 bin, 10 bin-15 bin, 15 bin-20 bin ve 20 bin üzerine kademeli olarak belirlenecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!