banner2

Emekli ve memurları sevince boğan haber! Refah payı alacaklar

Milyonlarca vatandaş 2023 yılında maaşına gelecek zammı beklerken ikinci müjde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı sonrası geldi. Asgari ücret ile ilgili Cumhuriyet tarihinin en yüksek zammının yapılması beklenirken, emekli ve çalışanların da refah payının artırılması ekonomi gündemine girdi.

Ekonomi 07.11.2022, 11:29
Abone ol
Emekli ve memurları sevince boğan haber! Refah payı alacaklar

85 milyon vatandaş yeni yılda gelecek maaş zamlarına odaklandı. Aralık ayında yapılacak zamlar ile ilgili hükümet kolları sıvadı. 

Yeni yapılan çalışma ile emekli ve memurlar enflasyona karşı yüzde 5 ila 10 arası refah payı alacak. 

Kulislerde ise bu rakamın 7500 ila 8000 TL arasında olacağı söyleniyor. 

REFAH PAYI VERİLEEK 

Emekli ve memurlara yılbaşında yüzde 5 ila 10 arasında refah payı verilmesi, 3 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşının da yükseltilmesi gündeme geldi. Refah payı, çalışanların aldıkları maaşlarından enflasyon oranı düşüldükten sonra, yapılan artıştan hesaplanarak ödenen tutara deniliyor. Böylece, memur, emekli ve işçi, refah payı ile olası kur ve fiyat gibi durumlardan korunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta milletvekilleri ile toplantı yaptı. 

VATANDAŞ ENFLASYONA EZDİRİLMEYECEK 

Milletvekilleri, vatandaşların ücretlerde enflasyon artı refah payı verilmesi, en düşük emekli maaşı ile emeklilerin bayram ikramiyelerinin yükseltilmesi yönünde beklentileri olduğunu iletti. Erdoğan, vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceklerini her zaman söylediğini, bu yönde çalışmaların yapıldığını hatırlattı. Toplantıda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Dar gelirlilere enflasyonun üzerinde bir artış verilmesi için hazırlık yapıyoruz. Refah payının kaç puan olacağını netleştireceğiz" dedi.

EMEKLİ MAAŞLARINA REKOR ZAM 

Yeni Asır'ın haberine göre, 3 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşının yükseltilmesi için çalışma başlatıldı. Bu rakamın asgari ücret düzeyine çıkartılmasına Çalışma Bakanlığı'nın, "Ücret dengesizliği olur. Örneğin bin 500 gün prim yatıran kişi 10 bin gün yatıran ile aynı parayı alacak. Bu da adil değil" diye karşı çıktığı bildirildi.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!