Emekli ve memura bayram ettiren müjde! 2022 Temmuz ayı enflasyon zam miktarı belli oldu

Emekli ve memur vatandaşlar için uzun süredir açıklanması beklenen yıl içerisindeki ikinci maaş zammı le ilgili her dakika yeni gelişmeler yaşanıyor. İlk 6 ay içerisindeki enflasyon değerlerine bakılarak oluşturulan ve yıl ortasından itibaren kalan son 6 ay için maaş ücretini değiştiren bu zamlar Temmuz ayı itibari ile maaşlara eklenecek. 2022 yılı için ilk zam Ocak ayında belirlenirken, ikinci zam konusunda detaylar da belli olmaya başladı.

Ekonomi 26.05.2022, 15:35 26.05.2022, 15:35
Abone ol
Emekli ve memura bayram ettiren müjde! 2022 Temmuz ayı enflasyon zam miktarı belli oldu

Emekli ve memur vatandaşlar, Temmuz ayında açıklanacak zam miktarını merakla beklerken, enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte ortaya çıkan rakamlar da belli olmaya başladı.

TEMMUZ ENFLASYONU BELLİ OLDU

Temmuz ayı itibari ile işlenecek ve memur ile emeklilerin faydalanması sağlanacak olan ikinci maaş zammı için belirlenecek olan enflasyon oranı açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıkladığı verilere göre belirlenecek olan maaş zammının tam oranlarının açıklanmasına yaklaşık olarak 50 gün kadar bir süre kaldı. Şuana kadar geçen ayların enflasyon oranları ise yüzde 31,71 olarak belirlendi ve eğer Mayıs ile Haziran ayları enflasyonları da ilk 4 ay çizelgesi ile uyumlu şekilde açıklanırsa, ortalama olarak yüzde 30-35 gibi bir oran aralığında enflasyon bazında memur ve emekli zamları işlenecek.

ZAM ORANI KESİNLEŞTİ

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile memurlar için yapılacak olan enflasyon zammı için belirlenen taban zam oranı 31,71 seviyesinde sabitlendi. Yani bundan sonraki aylarda enflasyon oranı sıfır olarak dahi açıklansa 31,71 seviyesinin altında zam yapılmayacak. Bu veriler 4 aylık genele bakılarak ele alındı ve bununla birlikte memur enflasyon farkı da maaşlara eklenecek şekilde kesinleşti. Ocak zammı ile birlikte yüzde 7,5 toplu sözleşme zammı alan memurlar, Temmuz ayı içerisinde işlenmeye başlayacak ikinci enflasyon zammı ile yüzde 7 toplu sözleşme zammı daha alacak. Aynı zamanda bu toplu sözleşme zammı için açıklanan değer daha daha alt bir seviyeye inmeyecek.

ALTI AYLIK ENFLASYON BELLİ OLDU

Tüm bu veriler ile birlikte altı ay için ortalama olarak öngörülen enflasyon oranı da açıklanmış oldu. Uzmanların görüşlerine göre tablo bu şekilde gitmeye devam ederse ilk altı ay için belirlenen enflasyon ortalaması yüzde 38,50 olarak kayıtlara geçecek. Bu da beraberinde yapılacak enflasyon zammının yüzde 38,50 seviyesinden işleneceği anlamına gelmekte. Ancak bu rakam şimdilik öngörülen değer olduğu için devlet tarafından açıklanacak resmi rakamları da beklemek gerek.

EMEKLİLER KORUNACAK

Ocak ayında yapılan sosyal refah düzenlemeleri ile memurlar için enflasyon karşısında daha rahat bir sosyal hayat düzenlenmeye çalışılmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamalar ile Temmuz ayında Ocak ayı içerisinde yapılan sosyal refah düzenlemesine benzer bir düzenleme daha getirileceği duyuruldu. Aynı şekilde yapılacak düzenleme bu sefer bir farklılık alarak getirilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamalar ile enflasyon karşısında sadece memur ve işçilerin değil, emeklilerin de korunacağını söyledi.

TEMMUZ AYINDA KİMLERE ZAM YAPILACAK

Temmuz ayında maaşlara eklenecek olan ikinci enflasyon zammı ile birlikte maaşlar zamlı oranlar ile hesaplara yatırılmaya başlanacak. Bu ikinci enflasyon zammından faydalanacak iş grupları ise memur ve emekliler olacak. Öğretmen, hemşire, polis gibi devlet kurumlarında çalışan memurlar ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri gibi iş gruplarına mensup çalışanlar ve emekliler bu zamlardan faydalanabilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!