Emekli maaşı Temmuz zammı ne zaman açıklanacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olur 2022?

Enflasyon verilerinin yüksek çıkmasının ardından birçok kişi Temmuz ayında yapılacak zamları merak ediyor. Maaş artışlarını yakından takip edenler Emekli maaşı Temmuz zammı ne zaman açıklanacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olur 2022? sorularına yanıt arıyor. İşte merak edilen ayrıntılar.

Ekonomi 21.05.2022, 01:04
Emekli maaşı Temmuz zammı ne zaman açıklanacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olur 2022?

Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisi Temmuz ayında yapılacak yılın ikinci zamla ilgili haberleri araştırmaya devam ediyor. Memur ve emekli maaşlarındaki Temmuz zammı şimdiden yüzde 30'un üzerine çıkmış durumda peki bu maaşlara nasıl yansıyacak. Peki, Emekli maaşı Temmuz zammı ne zaman açıklanacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olur 2022? İşte ayrıntılar…

2022 yılının ilk 4 ayı için enflasyon rakamları belli oldu. Bununla beraber emekli ve memur maaşları için Temmuz zammı şimdiden yüzde 30'un üzerine çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak haziran enflasyon verileri zam oranında etkili olacak. En düşük emekli maaşı, 2022 yılında yapılan %66 oranındaki zammın ardından bin 500 liradan 2 bin 500 TL'ye yükseltilmişti

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI

En düşük emekli maaşı yüzde 66 oranında zam almıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 Ocak ayında en düşük emekli maaşının 1500 liradan 2500 liraya çıkarıldığını açıklamıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Temmuz'da gelecek emekli zammı ile ilgili 1 Mayıs'ta açıklama yapacağının altını çizdi. Ancak 1 Mayıs'ta beklenen açıklama yapılmadı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLUR 2022?

Bakan Bilgin'in En düşük emekli maaşı hakkındaki değerlendirmeleri şöyle:

"Temmuz ayında bir sürprizimiz olacak, en düşük emekli maaşı artacak. Detayları 1 Mayıs'ta açıklayacağım. Emekli bayram ikramiyesi 27-28-29 Nisan günlerinde hesaplarda olacak. Bin 100 liralık ikramiyeyi biz 400 lira artırmış olsaydık bunun tek seferde maliyeti 10 milyar lira olacaktı ve sadece tek seferlik bir uygulama olacaktı. Biz şimdiki düzenleme ile yaklaşık 13 milyar liralık bir maliyet oluşturacağız. Bunun biraz üzerinde ama devamlı olan bir düzenleme olacak. Emekli maaşı yıl boyunca yüksek olmuş olacak."

"Memurlara yüzde 30 buçuk oranında zam yapıldı. Memur maaşlarına toplamda % 28 oranında bir artış uygulandı. Memurların toplu sözleşme zammını da yüzde 7,5 olarak uygulama kararı aldık."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!