banner2

Emekli maaş zammı için detaylar belli oldu! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Ocak ayına kısa süre kala emekli ve memur maaş zammı için hesaplamalar hız kazandı. Bilindiği üzere Aralık ayının ilk haftasında TÜİK tarafından açıklanan enlasyon rakamları ile emekli maaş zammı için detaylar belli olacak.

Ekonomi 02.11.2022, 20:07
Abone ol
Emekli maaş zammı için detaylar belli oldu! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

SSK ve Bağ-Kur emekli zammı ile memur maaşları için enflasyon oranı doğrudan etkili oluyor. Şu ana kadar 3 aylık enflasyon rakamları netleşirken, Perşembe günü TÜİK EKim ayı verilerini paylaşacak. Bununla beraber maaş zam oranı için 4 aylık rakamlar kesinleşecek.

EKİM AYI ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 3 Kasım Perşembe günü enflasyon oranı için saatler 10:00'u gösterdiğinde açıklamada bulunacak. Öte yandan hem AA Finans'ın enflasyon beklenti anketi hem de Merkez Bankası'nın Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlandı.

EKONOMİSTLERİN YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 73,12

AA Finans'ın Enflasyon Beklenti Anketi sonuçlarına göre ekonomistlerin Ekim ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 3,54 olurken, 2022 yılı tamamı için bu rakam yüzde 73,12 olarak kayda geçti.

TCMB ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 67,78

Merkez Bankası (TCMB) Ekim 2022 Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre yılın tamamında enflasyon beklentisi yüzde 67,78 oldu.

EMEKLİ ZAMMI 6 AYLIK ENFLASYON ORANI KADAR OLACAK

SSK ve Bağ-Kur emekli zammı Ekim, Kasım, Aralık ayı enflasyon oranı açıklaması sonrası kesinlik kazanacak. Emekli maaşları her yıl 2 defa 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alıyor.

MEMURLAR ENFLASYON FARKI VE TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI ALIYOR

Memur ve memur emeklisi ise enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı toplamı kadar yılda 2 kez zam alıyor. Enflasyon farkı, bir önceki dönemde verilen toplu sözleşme zammı üzerinde 6 aylık enflasyon kadar oluyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!