banner2

Emekli esnaflara 5 bin lira ikramiye talebi: Vergi kaydı silinmiş emekli ikramiye alacak mı?

Yalnızca çalışmayan emeklilere verilen 5 bin liralık ikramiye, kasım ayının farklı günlerinde hak sahiplerinin hesaplarına aktarıldı. Ancak ÇKS ve çalışmamasına rağmen çeşitli meslek odalarına kayıtlı emekli esnaf kapsam dışı kaldı. TESK’ten vergi kaydı silinmiş esnaf için 5 bin liralık ikramiye talebi geldi.

Ekonomi 20.11.2023, 18:21 20.11.2023, 20:33
Abone ol
Emekli esnaflara 5 bin lira ikramiye talebi: Vergi kaydı silinmiş emekli ikramiye alacak mı?

Çalışmayan emeklilere ödenen 5 bin liralık ikramiye, vergi kaydını sildirmiş ancak halen oda kaydı bulunan ve mesleğini aktif olarak yapmayan emekli esnafa yapılmadı. SGK, Kasım ayının 15'inden önce, 12,2 milyon emeklinin hesabına 61 milyar TL ödeme yaptı. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İKRAMİYEDE AYRIM YAPILMAMALI

5 bin liralık ikramiye ödemesinden, vergi kaydı silinmiş emekli esnafın da faydalandırılmasını isteyen Palandöken, "Vergi kaydını sildirmiş ancak halen oda kaydı bulunan ve mesleğini aktif olarak yapmayan emekli esnaf ve sanatkarlarımız da bu haktan mutlaka yararlandırılmalıdır. 

Üyelerimiz en fazla primi cebinden ödeyerek emekli olan ve en düşük emekli aylığını alan bir kesim. SSK'lı çalışanlar en fazla 7 bin 200 günde emekli olurken bizim üyelerimiz günde 16-18 saat çalışarak hem de cebinden primini ödeyerek 9 bin günde emekli oluyor. Bu şartlarda ilk olarak bu ikramiye hiçbir ayrım yapılmadan esnaf ve sanatkarlara verilmelidir." dedi.

ÇALIŞMAYAN EMEKLİYE ÖDEMELER SÜRÜYOR

Önceki haftalarda emeklilere yönelik gerçekleştirilecek 5 bin lira tutarındaki ikramiye ödemelerinin tarihleri belirlendi. Ödemelerin çalışmayan emeklilere 5 bin TL, dul ve yetimlere ise bu tutarın aylıktaki hissesine göre yapılacağı açıklandı. 

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında ödeme günleri farklılık gösteriyor. SSK kapsamında aylık alanların ödeme günü 17, 18, 19 olanlar için 11 Kasım, 20, 21, 22 olanlar için 12 Kasım, 23, 24, 25, 26 olanlar için ise 13 Kasım olarak belirlendi. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında aylık alanların ödeme günü ise 14 Kasım. 

ÇKS KAYDI OLANLARDA YARARLAMADI

Cumhuriyet'in 100'üncü yılına özel 5 bin liralık ikramiyeden, herhangi bir üretim faaliyeti olmamasına rağmen Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dahil olanlar yararlanamadı.

Bu durum karşısında emekli çiftçiler, "Biz yıllar önce ÇKS sistemine kayıt yaptırmıştık. Hâlâ bunun sürdüğünü bile bilmiyoruz. Yıllardır çalışmıyoruz" şeklinde açıklama yaptı.

Kapsam dışı kalan 1,5 milyona yakın kişi için harekete geçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgili bakanlar ile problemin çözümü için konuşacağını, buna bakmalarını isteyeceğini ifade etti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!