Elon Musk, lityum için harekete geçti! Tesla için Türkiye'de üretim yapabilir

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, Tesla'nın pil sorununu çözmek için harekete geçti. Musk, bu sorunu çözebilmek için Türkiye'de lityum işine girebilr.

Ekonomi 10.04.2022, 10:12
Elon Musk, lityum için harekete geçti! Tesla için Türkiye'de üretim yapabilir

Elon Musk, Tesla'nın lityum işine girmek zorunda kalabileceğini çünkü maliyetlerin çok yüksek olduğunu vurguladı.

Elon Musk sosyal medya platformu Twitter üzerinden pil üretiminin önemli bileşeni metalin fiyatının çok yükselmesinden dolayı, Tesla'nın lityum madenciliği ve rafineri işine doğrudan ve geniş ölçekte girebileceğini söyledi.

'FİYATI ÇILGIN SEVİYELERE ULAŞTI'

Musk, "Lityumun fiyatı çılgın seviyelere ulaştı. Elementin kendisinde bir eksiklik yok, ancak çıkarma/iyileştirme hızı yavaş” ifadesini kullandı.

Tesla ve SpaceX teknoloji patronu ayrıca, son yirmi yılda ton başına ortalama lityum fiyatını gösteren ve 2021'den bu yana fiyatlarda büyük bir artış olduğunu gösteren tweetin altına “Benchmark Mineral Intelligence'a göre, metalin maliyeti geçen yıla göre yüzde 480 daha arttı” dedi.

HALUK ÖZDİL'İN SÖZLERİ AKILLARA GELDİ

Geçtiğimiz aylarda, gazeteci ve yazar Haluk Özdil, Elon Musk'ın Türkiye'de lityum işine girebileceğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Türkiye'de ilk olacak anlaşma yapacağız' diyor ve bunu laf olsun diye söylemiyor. Belli ki Musk, Türkiye’nin bor madenine ilgi duyuyor. Bor madenine sevgi duysun. Türkiye bu işte kar ediyorsa kabul. Zaten Musk’ın araçları lityum pillerine muhtaç. Dünyada ilk kez bor madeninden lityum elde edildi. Bu da Kayseri’de yapıldı. Devletin bunun reklamını yapması lazım. Bu büyük bir olaydır. Lityum pilleri büyük ihtimalle Türkiye’de üretilecek ve büyük gelir elde etmemize imkan sağlayacak. Elon Musk’ın burada bir üretim tesisi üreteceğini düşünüyorum. Türkiye’de yürüdüğümüz her yerin altında bor madeni var. Dünyanın yüzde 90’ı burada. Bu zenginliğin içinde bu kadar zorluk çekmemiz gerçekten saçmalık. Elon Musk, birçok ABD’li ismi karşısına alıp Türk uydusunu uzaya gönderdi. Bunu karşılıklı ilişkiler için yaptı. Elon Musk, Haziran'a doğru Türkiye hamlesini yapabilir"

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!