banner2

Elinde 100 liranız varsa 100 bin lira olabilir! Yanlıs duymadınız: Hemen elinizdeki 100 liraya bakın

Bu haber Türkiye’deki tüm vatandaşları yakından ilgilendiriyor. 100 TL banknot paranız varsa hemen bu haberi okumalısınız. Anında100 bin lira sahibi olabilirsiniz.

Ekonomi 25.05.2023, 14:09 20.06.2023, 18:20
Abone ol
Elinde 100 liranız varsa 100 bin lira olabilir! Yanlıs duymadınız: Hemen elinizdeki 100 liraya bakın

Türkiye’de banknotlarda hatalı basımlar bazen ortaya çıkabiliyor. Bu durumda banknot sahipleri ellerindeki hatalı basımları satışa sunabiliyor.  Elazığ'da Besime Ata 100 TL'lik banknotuna baktığında bir sıfırının eksik olduğunu fark etti. Yaptığı araştırma sonucunda hatalı basım parasının olduğunu öğrenen vatandaş 100 Bin TL’ye parayı satışa çıkardı.

SAHTE BANKOT NASIL ANLAŞILIR

Sahte banknot kâğıdı ise genellikle üzeri özel bir lakla kaplanmış olmasına rağmen, UV ışık altında parlama özelliğine sahiptir. Orijinal banknotların ön veya arka yüzü ışığa tutulup bakıldığında, baskısız beyaz alanda Atatürk portresi ve kupür değerini gösteren rakamdan oluşan filigran görülür.

BASKI YOLU İLE TAKLİT EDİLEBİLİR 

Bazı sahte paralarda filigran hiç olmamakta, bazılarında ise kâğıdın içinden veya dışından baskı yolu ile taklit edilmektedir. Orijinal banknotların ön yüzünde, Atatürk portresi ceketinin sağ tarafında bulunan yedi köşeli ve motifli rozet içinde gizli bir görüntü yer alır. Enine ve boyuna yatay çizgilerle oluşturulan bu görüntüye; göz hizasında yatay bir şekilde bakıldığında, kupür değeri rakamı okunabilmektedir.Sahte paralarda bu gizli görüntü efekti, gerçek versiyonu gibi verilememektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!