banner2

Elektrik faturası kabarık gelenler dikkat! Bunu yapmayanlar yüksek fatura ödüyor

Yaz tatili için planlar yapılmaya başlandı. 1 Haziran'da elektrik faturalarında yapılan düzenleme gereği faturalarınızın tatil dönüşü fazla gelmesini istemiyorsanız önemli birkaç detaya dikkat etmeniz gerekiyor. İşte dikkat edilmesi gereken hususlar...

Ekonomi 10.06.2022, 12:17
Abone ol
Elektrik faturası kabarık gelenler dikkat! Bunu yapmayanlar yüksek fatura ödüyor

1 Haziran itibarıyla elektirikte yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Buna göre, konutta kullanılan elektriğin ilk dilim kilovatsaat fiyatı 1.25’ten 1.44 liraya, 240 kilovatsaatin üzerindeki kullanım için geçerli olan ikinci dilimde ise 1.89 lira olan kilovatsaat fiyatı 2.16 liraya çıktı. 

ELEKTRİK KULLANIMINA DİKKAT

Dolayısıyla elektrik kullanımına daha çok dikkat etmek gerekiyor. Özellikle de prize takılı cihazların bütçede çaktırmadan delik açtığını akıldan çıkarmamalı.

ELEKTRİKLİ CİHAZLAR PRİZE TAKILI DURUMDA ELEKTRİK TÜKETMEYE DEVAM EDİYOR

Televizyon, uydu alıcısı, modem, bilgisayar, şarj aletleri, su ısıtıcısı, tost makinesi, alarmlı saat, elektrikli ocak, fırın, kombi, klima... Bu elektrikli cihazlar kullanılmasa dahi prize takılı durumda elektrik tüketmeye devam ediyor. Çalışsa da çalışmasa da sürekli prize takılıyken 3 Watt elektrik tüketen 10 cihaz, yılda 242 kilovatsaat tüketim yapar.

ÇÖPE GİDEN PARA 350 TL

Bunun da ilk dilime göre karşılığı 350 lira. Yani çöpe giden para. Tatil için yola çıkmadan önce evde prize takılı olması gerekmeyen tüm cihazların kapalı olsalar dahi fişini çekin. Gereksiz cihazları fişten çekerek, aylık faturanın yüzde 2’si oranında tasarruf etmek mümkün. Fişleri prizden çekerek, kısa devre veya aşırı sıcaklar nedeniyle elektrik kablolarından kaynaklı oluşabilecek yangınların da önüne geçmiş olursunuz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!