Elektrik faturası bu yöntemle 270 lirayı bulmayacak! İşte elektrik faturasını azaltan o yöntemler

Elektrik faturasını azaltmanın yolları merak ediliyor. Halk arasında pek bilinmese de prize takılı halde bırakılan kapalı aletler elektrik kullanmaya devam ediyor. Peki kullanılmadığı halde elektrik harcayan cihazlar hangileri, elektrik faturasına etkileri ne oluyor?

Ekonomi 14.05.2022, 11:14 14.05.2022, 11:18
Abone ol
Elektrik faturası bu yöntemle 270 lirayı bulmayacak! İşte elektrik faturasını azaltan o yöntemler

Kullanılmadığı halde elektrik harcayan cihazların varlığı pek bilinmiyor. Prizde takılı kalan hatta unutulan fişler elektrik harcamaya devam ediyor. Kapalıyken bekleme moduna geçerek elektrik tüketen bu cihazlara, uzmanlar 'vampir' ismini vermektedir. Gerçekleştirilen bir araştırmayla ortalama olarak bir evde harcanan elektriğin yüzde 10'u 'vampir cihazlar'a tarafından kullanılıyor. Peki kullanılmadığı halde elektrik harcayan cihazlar hangileri, elektrik faturasına etkileri ne oluyor? 

Elektrik faturasından tasarruf etmenin yollarını arayanlar için elektrik elektronik mühendisi Kerem Çilli açıklama yaptı. Kerem Çilli, "Örneğin 13,3 inch bir laptop şarj adaptörü boşta çalışırken sadece 1 Watt güç tüketiyor. 18 inch bir monitör 0,6 Watt , mini kahve makinası 1,1 Watt, mürekkep püskürtmeli yazıcı 0,7 Watt gibi anlık tüketimlere sahipler. 1kWh = 2 TL fiyatı olduğunu düşünürsek bu değerler aylık 1- 1,5 TL civarında faturamıza yansıyacaktır" dedi. 

KULLANILMADAN YILLIK 270 LİRA YÜK YAPIYOR

Kerem Çilli özellikle iki elektronik alete dikkat  çekti. Çilli, "Maç yayınlarını izlemek için kullandığımız dekoder 8,5 Watt standby konumunda güç tüketiyor. Tabii ki bu değer cihazdan cihaza farklılık gösterebilir. Cihazı sürekli açık bıraktığımız en kötü senaryoda da  faturaya aylık 12-13 TL civarında, yılda ise 150 TL civarında yük getirebilir. TV konusu ise çok şaşırtıcı. Birçok TV üreticisi standby modunda  0,5 Watt-1 Watt civarında değerler veriyor. Bu da faturaya aylık 1-1,5 TL etki edecektir." sözlerini kullandı.

Akıllı televizyonlarda bulunan farklı donanım ve özellikler hakkında detay veren Kerem Çilli, ""Bu özellikler açık olduğunda, bekleme modunda bile örneğin 55 inch televizyonda 15 Watt gibi bir tüketim olabilir. 15 Watt tüketim en kötü senaryoda (7 gün 24 saat ve 365 gün) sürekli tüketim yaparsa faturaya yılda 270 TL civarında bir yük getirebilir. TV özellikleri ve bu özelliklerin açık mı yoksa kapalı mı olduğundan emin olmanızı öneririm" tavsiyelerinde bulundu.

AÇMA KAPAMA ANAHTARLI PRİZLER KULLANIN

Güç kullanımı hakkında en pratik yolları söyleyen Kerem Çilli, kullanılan elektrikli aletlere giden elektriği tamamen keserek tasarruf edilebileceğini söyledi. Çilli, Bunu piyasada kolayca bulabileceğiniz açma-kapama anahtarlı prizlerle yapabilirsiniz. Hatta bu haber size ilham verir ve almak isterseniz akım korumalı modelleri tercih etmenizi öneririm. Kullanılmadığında elektrikli ev aletlerinin üzerindeki mekanik (varsa) açma kapama düğmesinden kapatılması veya tamamen fişten çekilmesi yararlı olacaktır. Gelişen elektronik donanım ve yazılım teknolojileri ile birçok elektrikli ev aleti 'akıllı cihazlar' haline dönüşüyor. Örneğin bir televizyonun uzun süre çalışmamasından dolayı otomatik kapanabilmesi gibi. Bizler nasıl ki tasarruf yapmak için arayış içerisindeysek, elektronik ürünler üreten firmalarda aynı işi daha az enerjiyle nasıl yapabilirim sorusunun peşinden gidiyorlar” dedi.

Kerem Çilli televizyonun 'otomatik koruma modu' varsa bu ayarı aktif hale getirerek güç tüketimi kontrol altına alınabilir. "Ekran parlaklığını düşürmek televizyon çalışırken harcanan enerjiyi azaltacaktır" sözlerini kullanan Çilli şunları da ekledi:

"Bazı televizyonlarda 'eco mode' olarak adlandırılan, ekonomik güç tüketimi sağlayan mod seçilebilir. Otomatik kapanma ayarı kullanılarak uzun süre bir işlem yapılmadığında TV'niz kendini kapatabilir ve siz de tasarruf sağlayabilirsiniz. Genel olarak alacağımız tüm elektronik aletlerin ne kadar güç harcadıklarına dikkat ederek almak tasarrufu en baştan yapmayı sağlayacaktır. Ayrıca televizyonların içerisindeki yazılımları güncel tutmak, enerji sarfiyatında iyileştirme de sistemin hatasız ve daha verimli olması açısından önemli."

GÜNEŞ PANELLERİ İLE ELEKTRİK ÜRETEBİLİRSİNİZ

Gerçek tasarruf ve enerji verimliliği bakımından düşünüldüğünde enerjinin tüketildiği yerde üretilebilmesi en istenen senaryo. Güneş enerjisi ve güneş panellerinin öneminden bahseden Kerem Çilli, “Daha basite indirgeyelim; evde birçok enerji harcayan cihaz var ve biz evimizin çatısında, cephesinde, balkonunda elektrik üretiyoruz. Bu örnek bir ticarethane veya fabrika için de geçerli" sözlerini söyledi. Güneş enerjisinin gücü yettiğince evdeki tüm elektrikli aletlerin ihtiyacını karşılayacağından ve bu sebeple bir küçük panelle bile güneş enerjisiyle tanışmanın mümkün olduğundan bahseden Kerem Çilli, “Avrupa’da balkon tipi kurulumlar buna en güzel örnek. Biz de evimizin balkonunu kırdık ve güneş panelleri yerleştirerek elektrik üretiyoruz" sözlerini ekledi. 

Kerem Çilli son olarak "Ortalama 500 TL fatura ödeyen bir ev sahibi için 3 kW civarında bir kapasite kurulumu yeterli olabilir. Bir mühendislik firmasıyla anlaşıp, projelendirme ve diğer başvuru kısımlarını halledebilirler. Ortalama bir sistem için 5-6 bin dolar civarında yatırım gerekebilir. Çok daha düşük bütçelerle küçük bir sistem de mümkün." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!