Elektrik faturası 200 lira üzerinde gelenlere müjdeli haber! Kimlik numaranızla bu başvuruyu yapınca eski fiyattan bile düşük ödeyeceksiniz!

Yüksek elektrik faturaları son günlerde vatandaşların kabusu oldu. Bu yüksek faturalarından dolayı rahat nefes almak için bir yol var. Eğer yüksek elektrik faturanız yüksek geliyorsa 206 TL elektrik tüketim desteği almak için hemen başvurun. Peki elektrik fatura yardımı nasıl alınır? Detaylar haberimizde...

Ekonomi 23.01.2022, 12:10 23.01.2022, 12:10
Abone ol
Elektrik faturası 200 lira üzerinde gelenlere müjdeli haber! Kimlik numaranızla bu başvuruyu yapınca eski fiyattan bile düşük ödeyeceksiniz!

Elektrik fiyatlarına 2022 senesinde gelen zamlar sonrası ekonomik durumu iyi olmayan aileler faturalarını ödemekte zorlanıyor. Elektrik faturalarındaki artış sosyal medyada da her gün şikayet konusu oluyor.

Fakat yüksek elektrik faturası geliyorsa bir çözüm yer alıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı elektrik tüketim desteği adı altında fatura yardımı yapıyor. Geçtiğimiz yıl 137,33 TL olarak verilen destek 2022 yılında artış gösterdi.

Elektrik faturalarındaki zamlarla birlikte vatandaşlar da elektriği nasıl daha az öderiz sorusuna yanıt aramaya başladı. Elektrik tüketim desteği olarak bilinen fatura yardımı geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Peki elektrik fatura yardımı nasıl alınır?

Bu yıl verilecek destekle ilgili yapılan açıklamada, "Elektrik tüketim desteği programı kapsamında 2.1 milyon haneye toplamda 6.4 milyar lira kaynak tahsis edilmiştir. Bu programın kapsamına kronik hastalığı sebebiyle cihaz kullanan elektriğe erişiminde sıkıntı yaşamasını engelleyecek şekilde değiştiriyoruz. Böylece 20 bin aileyi daha elektrik desteği kapsamına alıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

ELEKTRİK FATURA DESTEĞİ NASIL ALINIR?

206 TL olan elektrik fatura yardımı için 2022 yılında başvurular yakında başlayacak. Bu destek için herhangi bir kuruma başvurulması gerekmiyor. Kimlik kartı ile elektrik fatura desteği için PTT şubelerine gitmek gerekiyor.

KİMLER YARARLANABİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın verdiği bilgilere göre, Söz konusu destek programından, SYD Vakıfları tarafından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; düzenli merkezi yardım ve aylıklara (Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK), Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY), Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ), Şartlı Eğitim - Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY), Çoklu Doğum Yardım Programı, Kronik Hastalık Yardım Programı, Engelli Aylıkları, Yaşlı Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı)ilişkin hak sahipliği belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden haneler faydalandırılmaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!