banner2

Elektrik faturanızın kabarık gelmesini istemiyorsanız bunları mutlaka yapın! İşte tasarruf etmenin en pratik yolları!

Yemek yapmak günlük rutinler arasında yer alan işlerden. Ve birbirinden lezzetli yemekler yaparken kullanılan elektronik aletler ise direkt olarak bütçeye etki ediyor. Mesela çok sık kullanılan fırın, mutfakta elektriği adeta süpüren bir cihaz. Uzmanlar yemek pişirirken en ekonomik yöntemin mikro dalga fırın kullanmak olduğunu dile getiriyor.

Ekonomi 27.09.2022, 12:41
Abone ol
Elektrik faturanızın kabarık gelmesini istemiyorsanız bunları mutlaka yapın! İşte tasarruf etmenin en pratik yolları!

Yemek pişirirken kullanılan hangi cihaz elektrik tasarrufu sağlıyor? Elektrikten tasarruf etmek için nelere dikkat edilmeli? İşte cevaplar...

Dünya genelinde eletrik maliyetleri bir hayli arttı. Haliyle bu durum da vatandaşın bütçesini zorluyor. Çoğu insan elektrikten tasarruf etmek için türlü türlü yöntemler bulmaya çalışıyor. 

FIRINLAR ELEKTRİĞİ ADETA YUTUYOR

Aslında gün içerisinde kullanılan elektronik cihazlara dikkat edilse faturalar belki de direkt olarak yarı yarıya düşecek. Mesela yemek yaparken kullanılan fırınlar, elektrik faturasını çok fazla yükselten cihazlardan biri. Bütçe planlayıcılar bu noktada mikrodalga fırınların kullanımını öneriyor. 

MİKRODALGADA YEMEK PİŞİRİN

Yemek pişirmek için gün içinde yaklaşık 43 dakika ocak ve 20 dakika diğer cihazlar kullanılıyor. Mikrodalgalarda ise bu süre önemli oranda düşüyor. Bunun nedeni ise, mikrodalgaların, içindeki hava boşluğunu değil, yalnızca içindeki yiyecekleri ısıtması. 

FRİTÖZ DE EKONOMİK BİR YÖNTEM

Mikrodalgaları pişrime amaçlı kullanırken daha kolay yemeklerin tercih edilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlara göre, yavaş pişiriciler ve fritözlerin çalıştırılması da oldukça ucuz yöntemlerden birkaçı.

ELEKTRONİK CİHAZLARI GECE KULLANIN

Mutfak cihazlarının dışında diğer ev aletlerini sadece günün belirli saatlerinde kullanmak da faturaları büyük ölçüde azaltabilir. Geceleri, gündüze göre daha ucuza enerji kullanılabilecek tarifeler var. 

KÜÇÜK EV ALETLERİNİ FİŞTEN ÇEKEREK KAPATIN

Elbette yüksek maliyetlerden kaçınmak için kullandıktan sonra tüm cihazların kapatıldığından emin olunmalı. Cihazları beklemede bırakmak gizli maliyetlere sebep olabiliyor. Buzdolabı veya derin dondurucu gibi cihazlar tamamen kapanamasa da bulaşık makineleri, mikrodalgalar ve ekmek kızartma makinelerinin tümü mutlaka fişten çekilerek bırakılmalı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!