banner2

Elektrik faturanızdaki o ayrıntı yüzünden faturanız yüksek geliyor! Eğer faturada bu yazıyorsa hemen iptali için başvurun

Elektrik faturalarında yeni yıl ile birlikte tarifeli faturalara geçildi. Bunun sonrası bazı vatandaşlar gelen astronomik faturalar ile şaşkına döndü. Binlerce lirayı bulan bu elektrik faturalarının sebebi ise tapudaki 'iskân' detayı olduğu öğrenildi. Türkiye'de milyonlarca kişi iskânsız dairelerde farkına varmadan yüksek tarifeli sanayi elektriğini kullanıyor. Detaylar haberimizde...

Ekonomi 20.02.2022, 16:25 20.02.2022, 16:25
Abone ol
Elektrik faturanızdaki o ayrıntı yüzünden faturanız yüksek geliyor! Eğer faturada bu yazıyorsa hemen iptali için başvurun


Elektrik faturalarına gelen zam ile birlikte ülkmeizde tarifeli sisteme de geçildi. Bu yeni düzenleme 'mesken' yani ev kullanımına belirli bir seviyede indirim uygulanırken bu indirim sanayi tipi elektrikte yer almıyor. Fakat Türkiye'de milyonlarca kişi farkında bile olmadan evlerinde pahalı olan sanayi elektriğini kullanıyor.

İSKANI OLMAYAN DAİRELER SANAYİ ELEKTRİĞİ KULLANIYOR

Zamlar gelmeden önce sanayi ve mesken elektriği arasında ciddi bir fark bulunmadığı için bu durum vatandaşların faturalarında ciddi farklar yaratmazken, yeni zam ve tarife sistemi ile aradaki fiyat farkının açılması evlerinde sanayi elektriği kullanan vatandaşların binlerce TL'lik elektrik faturasıyla karşı karşı kalmasına neden oldu. Bunun sebebi ise 'iskân' alınmaması...

Konu ile ilgili Haber7'ye açıklamalarda bulunan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu Ev sahipleri ve kiracılara önemli uyarılarda bulunarak Kayseri Tüketici Mahkemesi'nin verdiği emsal kararı hatırlattı.

İşte Ağaoğlu'nun Haber7'ye yaptığı o açıklamalar;

Elektrik faturalarına yapılan zamdan sonra elektrik faturaları hane halkı bütçesinde önemli açığa yol açtı. Bu noktada iskan alınmamış binalarda oturan gerek kiracılar gerek kat malikleri o yüksek faturalara baktıklarında kendilerine verilen elektrik-su gibi temel ihtiyaçların neredeyse iki katına faturalandırıldığını gördü. Çünkü şantiye elektriği ve suyu yüksek fiyat tarifesinden hesaplanmaktadır.

ELEKTRİK FATURASININ FARKINI KİM ÖDER?

Bu durumda tüketicilerin yani kiracıların ve maliklerin yapmaları gereken şeyler vardır. Şayet kat maliki ise derhal müteahhitte yazılı olarak faks, e-posta, noter ihtarı veya mesaj olarak sürat ile iskan belgesinin alınmasını talep etmeli. İskan belgesi çıkana kadar gelecek olan faturaların fiyat farklarını da kendisine ödenmesini istemeli.

Bu kabul görmediği takdirde kat maliki tüketici sıfatı ile 15 bin 430 liraya kadar olan zararları için tüketici hakem heyetlerine ücret ödemeden başvurabilirler. Bu başvurularını bizzat kaymakamlık veya ticaret il müdürlüklerine giderek şahsen gerçekleştirebilirler. Tüketici hakem heyetlerinin verecekleri kararlar mahkeme kararı hükmünde olacağı için uğradıkları zararı tazmin imkanına kavuşacaklardır. Kiracılar için ise aynı şekilde derhal dairelerinin iskan belgesinin alınmasını sağlanmasını aksi halde elektrik su faturalarına ödeyecekleri farkları ev sahibinden talep edeceklerini bildirmeleri gerekir.

EMSAL KARAR YER ALIYOR

Ev sahibi ile sorununu çözemeyen kiracılar ise sulh-hukuk mahkemesine başvurarak hak arayabilirler. Çünkü bu yönde Kayseri Tüketici Mahkemesinin vermiş olduğu kesin bir karar var. Kat maliki hakkını aradığında su faturasına ödediği fiyat farkının kendisine ödenmesi yönünde kesinleşmiş mahkeme kararını da emsal olarak dosyalarına ekleyebilirler.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!