banner2

Elektrik faturalarında yeni düzenleme nasıl olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrik faturalarındaki yeni düzenlemeye ilişkin 'Vatandaşlarımızın lehine olacak yeni bir düzenleme imkânı üzerinde şu anda çalışılıyor. 1 Mart itibarıyla bu uygulamaya geçmeyi planlıyoruz. Tüketiciye yönelik üzerinde çalıştığımız dört düzenlememiz var.' dedi.

Ekonomi 22.02.2022, 12:55 22.02.2022, 12:59
Abone ol
Elektrik faturalarında yeni düzenleme nasıl olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada 210 kilovatsaate kadar olan düşük tarife ve üzerindeki yüksek tarife rakamlarının vatandaşın lehine yeniden değerlendirileceğini ifade etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kongo Demokratik Cumhuriyet'inden Senegal'e giderken uçakta gazetecilerle gerçekleştirdiği söyleşide elektrik faturalarındaki yeni düzenlemeden KDV indirimine dair birçok konuda açıklamalar yaptı.

ELEKTRİK FATURASI DÜZENLEMESİ

Elektrik faturalarındaki yeni düzenlemeyle ilgili bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''210 kilovatsaate kadarki indirimli tarifede ve 210 kilovatsaatin üstündeki birim fiyatlarda vatandaşlarımızın lehine olacak yeni bir düzenleme imkânı üzerinde şu anda çalışılıyor. Esnaf ve sanatkârlar için de indirimli bir tarife söz konusu olabilecek. Sivil toplum kuruluşlarının elektrik aboneliği de ticarethane statüsünden konut statüsüne dönüştürülecek. 1 Mart itibarıyla bu uygulamaya geçmeyi planlıyoruz. Bu adım da milletimizin sesine kulak verdiğimizin göstergesidir. Vatandaşlarımızı rahatlatacak çözümler sunmaya devam edeceğiz.'' dedi.

KDV İNDİRİMİ

''Vatandaşlarımız müsterih olsun.'' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Gerek Ticaret Bakanlığımız gerekse Hazine ve Maliye Bakanlığımız KDV indirimlerinin fiyatlara yansıtılıp yansıtılmadığıyla ilgili incelemeleri sıkı bir şekilde yapıyor. Burada ciddi bir denetim ve yaptırım mekanizmamız söz konusu. Bunun haricinde bir ürünün fiyatının önce 50 liradan örtülü bir şekilde 100 liraya çıkarılıp sonra da yüzde 40 indirim yapıldığı söylenerek 60 liraya satılması gibi uygulamaların da önünü kestik. Bu yolla enflasyona da aslında önden bir yükleme yapılıyordu. Yine yüksek fiyatlarla alakalı kurulumuz şikâyet ya da denetimler sonucu herhangi bir tespiti olması durumunda gerekli cezaları kesiyor ve bunların tahsili sağlanıyor. Aynı şekilde stokçuluğa yönelik tespitlerde de gerekli müeyyideler uygulanıyor. Serbest piyasa ekonomisinin sağladığı alanların suistimaline, vatandaşımızın aldatılmasına ve hakkının yenmesine asla müsaade etmeyiz. Cezalarla ilgili bazı artırımlar söz konusu oldu. Tekrarı halinde bu cezalar daha da artırılarak uygulanır.'' ifadelerini kullandı.

TÜKETİCİYE YÖNELİK 4 DÜZENLEME

Tüteciye yönelik üzerinde çalışılan dört düzenlemeden bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Tüketiciye yönelik üzerinde çalıştığımız dört düzenlememiz var. Bir tanesi tüketiciyi korumaya yönelik bir düzenleme. O bitmek üzere. İkincisi e-ticaretle alakalı düzenleme. Üçüncüsü perakende ve dördüncüsü de hal kanunu. Bunların hepsi birlikte düşünülebilir. Hal Kanunuyla alakalı bir taslağımız var ama arzu ettiğimiz neticeyi alabilmek için sıralı bazı adımların gerçekleşmesi gerekiyor. Bu arada Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız büyük illerin büyük hallerinin çıkışlarında kontrol noktaları oluşturdu. Burada hem Hazine ve Maliye Bakanlığımızın hem de Ticaret Bakanlığımızın denetim elemanları var. Ürünlerin halden çıkışından markete ulaştığı fiyata, kamyonların taşıdıkları miktara kadar bir denetim söz konusu. Halleri tam anlamıyla kayıt altına almak istiyoruz. Çıkacak olan düzenlemeyle hem hal içerisindeki yönetimin regüle edilmesini hem oraya üreticilerin girmesini sağlayacağız. Yani orada belli bir kotada üretici birliklerine bir kontenjan vereceğiz ve onların hallere girmesini sağlayacağız ki fiyatların dengelenmesinde bir rol oynayabilsinler. Tabi taslağımız var ama bu düzenlemeleri yapıp akabinde onu geçireceğiz. Bir sıralaması ve bir mantığı var kendi içerisinde.'' dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!